2009 Samurai Chopper Type 7 gallery
2009 Samurai Chopper Type 7
TYPE: Prototype
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1196.33 ccm (73.00 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 88.9 x 96.8 mm (3.5 x 3.8 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Compression: | 9.7:1 | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 204.6 kg (451.0 pounds) |
| Seat height: | 711 mm (28.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,600 mm (63.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 450-18 |
| Rear tyre dimensions: | 450-18 |
| Front brakes: | Single disc. HD 1-Piston |
| Rear brakes: | Single disc. Wilwood 2-P |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 7.94 litres (2.10 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | RealBlack, Uguisu/Ivory, |
News
-
Samurai Chopper Type 1 challenges the race
2015-03-31 00:57:18
Zero Engineering is a Japanese company which is engaged in designing of custom bikes since 1992. It was founded in the Japanese city of Okazaki. But now it has a full representation in the United States, located in►
Read more...
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
...
Read more...
-
Rucker Performance Assassin bears a self-explanatory name
2015-03-27 02:29:23
This brand was created in 2004 with the founding of the company Rucker Performance Ent. (RP for short). Today RP offers an excellent range of impressive vehicles, what consists of four produced motorcycles: Assassin, Gauntlet, Predator, Vandal as...
Read more...
-
Roxon P-ONE 10/10 makes your city ride much easier
2015-03-27 02:22:43
From the moment they were created, motorcycles always attracted thousands and thousands of thrill-seekers, adrenaline and headwind junkies.
Today the bike is not necessarily a wild horse that will take you on the highway at breakneck speed....
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 KTM 690 Enduro
- 2009 KTM 690 Enduro R
- 2009 KTM 690 Rally Replica
- 2009 KTM 690 SMC
- 2009 KTM 690 Supermoto
- 2009 KTM 690 Supermoto R
- 2009 KTM 85 SX 17/14
- 2009 KTM 85 SX 19/16
- 2009 KTM 990 Adventure
- 2009 KTM 990 Adventure R
- 2009 KTM 990 Super Duke
- 2009 KTM 990 Superduke R
- 2009 KTM 990 Supermoto
- 2009 KTM 990 Supermoto R
- 2009 KTM 990 Supermoto T
- 2009 Kymco Agility City 50
- 2009 Kymco Agility RS
- 2009 Kymco Downtown
- 2009 Kymco Jetix 50
- 2009 Kymco People S 4T

