2009 Samurai Chopper Type 5 Shovel gallery
2009 Samurai Chopper Type 5 Shovel
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1337.00 ccm (81.58 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 101.6 x 114.3 mm (4.0 x 4.5 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 10.1:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 240.0 kg (529.1 pounds) |
| Seat height: | 680 mm (26.8 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,600 mm (63.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 5.00-16 |
| Rear tyre dimensions: | 5.00-16 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 8.00 litres (2.11 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | Smokey Blue/Black, Bright Yellow/Black, Real Black |
News
-
Samurai Chopper Type 1 challenges the race
2015-03-31 00:57:18
Zero Engineering is a Japanese company which is engaged in designing of custom bikes since 1992. It was founded in the Japanese city of Okazaki. But now it has a full representation in the United States, located in►
Read more...
-
Peraves Ecomobile among the most freaky vehicles of the world
2015-03-30 17:48:16
It is freaky, its is strange as well as conceptual. It is - Peraves Ecomobile!
The Peraves Ecomobile is a different type of bike, seemingly to look quite strange. It defines the category of prototype and conceptual...
Read more...
-
Palmo T150, or what a scooter your pizza delivery man used to drive?
2015-03-30 17:39:37
A comfortable interior with a leathered seat, a protective windshield...what? Are we talking about a scooter or what?
The Palmo T150 is a scooter that was produced and made in 2011. It is sold all over Europe...
Read more...
-
Stars and Stripes and a patriotic Pagsta Choppa
2015-03-30 17:36:02
The Pagsta Choppa is a custom cruiser that was manufactured beginning in 2009. As a custom cruiser, the Pagsta Choppa has so many options for the rider - just look how it can be customized under the patriotic...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic
- 2009 Harley-Davidson FLSTF Fat Boy
- 2009 Harley-Davidson FLSTN Softail Deluxe
- 2009 Harley-Davidson FLSTSB Softail Cross Bones
- 2009 Harley-Davidson FLTR Road Glide
- 2009 Harley-Davidson FLTRSE3 CVO Road Glide
- 2009 Harley-Davidson FXCW Softail Rocker
- 2009 Harley-Davidson FXCWC Rocker C
- 2009 Harley-Davidson FXD Dyna Super Glide
- 2009 Harley-Davidson FXDB Dyna Street Bob
- 2009 Harley-Davidson FXDC Dyna Super Glide Custom
- 2009 Harley-Davidson FXDF Dyna Fat Bob
- 2009 Harley-Davidson FXDFSE CVO Dyna Fat Bob
- 2009 Harley-Davidson FXDL Dyna Low Rider
- 2009 Harley-Davidson FXSTB Softail Night Train
- 2009 Harley-Davidson FXSTC Softail Custom
- 2009 Harley-Davidson FXSTSSE3 CVO Softail Springer
- 2009 Harley-Davidson VRSCAW V-Rod
- 2009 Harley-Davidson VRSCDX Night Rod Special
- 2009 Harley-Davidson VRSCF V-Rod Muscle

