2010 Samurai Chopper Type 8 gallery
2010 Samurai Chopper Type 8
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1196.33 ccm (73.00 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 88.9 x 96.8 mm (3.5 x 3.8 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.7:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 210.0 kg (463.0 pounds) |
| Seat height: | 711 mm (28.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,580 mm (62.2 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 4.50-18 |
| Rear tyre dimensions: | 4.50-18 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 6.00 litres (1.59 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Greenish brown/ivory, metallic cocoa/ivory |
News
-
Samurai Chopper Type 1 challenges the race
2015-03-31 00:57:18
Zero Engineering is a Japanese company which is engaged in designing of custom bikes since 1992. It was founded in the Japanese city of Okazaki. But now it has a full representation in the United States, located in►
Read more...
-
Enjoy the Cosmos Muscle Bikes 2RWF V8, a great muscle bike
2015-03-24 16:37:14
When looking to buy a great muscle bike, the Cosmos Muscle Bike 2RWF V8, is one of the most common-sensible choices for those who not only love to ride, but also love to collect motorcycles.
This bike...
Read more...
-
An incredibly popular Confederate P120 Fighter motorcycle!
2015-03-24 16:16:18
This motorcycle is one of the most "darling child" among bike enthusiasts.
The Confederate P120 Fighter has a torque of 135 lbs and features a V-twin, 160 horsepower engine. Its chassis is made of an air-craft grade...
Read more...
-
Atlas Honda CG 125: A four-stroke, general purpose bike
2015-03-18 17:10:16
The Atlas Honda CG 125 - Millennium Power is designed for general purposes as a standard or naked. The bike is mainly built with touring capabilities for its category. It functions with a single cylinder, four strokes. Though...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 Hero Honda Karizma
- 2010 Hero Honda Karizma ZMR
- 2010 Hero Honda Passion Plus
- 2010 Hero Honda Passion Pro
- 2010 Hero Honda Pleasure 100
- 2010 Hero Honda Splendor NXG
- 2010 Hero Honda Splendor Plus
- 2010 Hero Honda Super Splendor 125
- 2010 Hesketh HZE Vectrix
- 2010 Hesketh Sprinter
- 2010 Hesketh Zero DS
- 2010 Hesketh Zero MX
- 2010 Hesketh Zero S
- 2010 Hesketh Zero X
- 2010 HM Cota 4RT
- 2010 HM Cota Repsol
- 2010 HM CRE Baja 10
- 2010 HM CRE Baja RR 10
- 2010 HM CRE SIX Comp. 10
- 2010 HM Derapage 10

