2009 Samurai Chopper Type 6 Shovel gallery
2009 Samurai Chopper Type 6 Shovel
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1524.09 ccm (93.00 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 92.2 x 114.3 mm (3.6 x 4.5 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Compression: | 8.2:1 | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 239.5 kg (528.0 pounds) |
| Seat height: | 686 mm (27.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,600 mm (63.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 500-16 |
| Rear tyre dimensions: | 500-16 |
| Front brakes: | Single disc. HD 1-Piston |
| Rear brakes: | Single disc. Wilwood 2-P |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 7.94 litres (2.10 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | Black, DarkCandyGreen, |
News
-
Samurai Chopper Type 1 challenges the race
2015-03-31 00:57:18
Zero Engineering is a Japanese company which is engaged in designing of custom bikes since 1992. It was founded in the Japanese city of Okazaki. But now it has a full representation in the United States, located in►
Read more...
-
An incredibly popular Confederate P120 Fighter motorcycle!
2015-03-24 16:16:18
This motorcycle is one of the most "darling child" among bike enthusiasts.
The Confederate P120 Fighter has a torque of 135 lbs and features a V-twin, 160 horsepower engine. Its chassis is made of an air-craft grade...
Read more...
-
Atlas Honda CG 125: A four-stroke, general purpose bike
2015-03-18 17:10:16
The Atlas Honda CG 125 - Millennium Power is designed for general purposes as a standard or naked. The bike is mainly built with touring capabilities for its category. It functions with a single cylinder, four strokes. Though...
Read more...
-
Adly Silver Fox 50, a reliable friend
2015-03-18 15:16:11
For anyone looking for a smaller yet reliable scooter, the Adly Silver Fox 50 is a great buy. This scooter has been manufactured for many years all over the world and is a great beginner scooter for anyone...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 KTM 990 Superduke R
- 2009 KTM 990 Supermoto
- 2009 KTM 990 Supermoto R
- 2009 KTM 990 Supermoto T
- 2009 Kymco Agility City 50
- 2009 Kymco Agility RS
- 2009 Kymco Downtown
- 2009 Kymco Jetix 50
- 2009 Kymco People S 4T
- 2009 Kymco Sento 50
- 2009 Kymco Xciting 300Ri
- 2009 Kymco Xciting 500 Ri
- 2009 Lambretta Due 50
- 2009 Lambretta Pato 125
- 2009 Lambretta Uno 150
- 2009 Lambretta Uno 50
- 2009 Lifan Delta 250cc V Twin
- 2009 Lifan Huntaway 200
- 2009 Lifan LF125-7D
- 2009 Lifan LF200 GS Sport

