2009 Samurai Chopper Type 9 Shogun gallery
2009 Samurai Chopper Type 9 Shogun
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1337.00 ccm (81.58 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | Gearbox: | 5-speed | |
| Cooling system: | Air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 250.0 kg (551.2 pounds) |
| Seat height: | 640 mm (25.2 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,680 mm (66.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 4.50-18 |
| Rear tyre dimensions: | 5.00-16 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 10.00 litres (2.64 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Dark Brown/Light Brown |
News
-
Samurai Chopper Type 1 challenges the race
2015-03-31 00:57:18
Zero Engineering is a Japanese company which is engaged in designing of custom bikes since 1992. It was founded in the Japanese city of Okazaki. But now it has a full representation in the United States, located in►
Read more...
-
CF Moto V3 Sport - A wonderful sport bike in the market
2015-03-18 22:16:31
CF Moto V3 Sport is a sports bike that was introduced in the year 2010. It is a bike which is now been loved throughout the world because of its excellent service. Whoever bought this bike, he would...
Read more...
-
Horex 1400 TI showing off the sport spirit
2015-03-23 14:38:38
The Horex 1400 TI is a German assembled motorbike which serves for high performance with a four-stroke powered engine. The engine is a 1388 cc one with a fuel capacity of 36l. The body weight is around 296...
Read more...
-
An iconic choice - Brammo Empulse
2015-03-18 18:33:53
Looking for an electronic motorcycle that can offer a great performance without compromising on the look and feel of the vehicle, and then you should look no further than the Brammo Empulse. It is a great looking and...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 UM V2S 650R
- 2009 UM Xpeed 250i
- 2009 Ural Ranger 750
- 2009 Ural Retro 750
- 2009 Ural Retro Solo 750
- 2009 Ural Solo 750
- 2009 Ural Sportsman 750
- 2009 Ural Tourist 750
- 2009 Ural Wjuga 750
- 2009 Ural Wolf 750
- 2009 Vahrenkamp Diesel 462
- 2009 Vectrix VX-1
- 2009 Vectrix VX-1E
- 2009 Vento Hot Rod
- 2009 Vento Phantom R3
- 2009 Vento Triton LI
- 2009 Vento V-Thunder XL
- 2009 Vespa GT Navy 125
- 2009 Vespa GT Navy 250
- 2009 Vespa GTS 125

