2011 Samurai Chopper Type 5 gallery
2011 Samurai Chopper Type 5
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1337.00 ccm (81.58 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 101.6 x 114.3 mm (4.0 x 4.5 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 10.1:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 229.5 kg (506.0 pounds) |
| Seat height: | 680 mm (26.8 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,600 mm (63.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 5.00-16 |
| Rear tyre dimensions: | 5.00-16 |
| Front brakes: | Single disc. HD 1-Piston |
| Rear brakes: | Single disc. Wilwood 2-P |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 8.00 litres (2.11 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Blue/Black, Yellow/Black, Black |
News
-
Samurai Chopper Type 1 challenges the race
2015-03-31 00:57:18
Zero Engineering is a Japanese company which is engaged in designing of custom bikes since 1992. It was founded in the Japanese city of Okazaki. But now it has a full representation in the United States, located in►
Read more...
-
Vertemati S 501 Supermoto: a real supermotard
2015-03-31 03:42:55
The main priority of the developers of Vertemati always was designing high-speed and multi-function units from the supermotard class. Such as model Vertemati S 501 Supermoto. This model has great potential for racing.
One of the most...
Read more...
-
Vento V-Thunder: Can you hear a thunder on the road?
2015-03-31 03:39:08
During more than ten years, Vento Motorcycles U.S.A. company has been producing high-quality motorcycles. Vento launches scooters, motorcycles, and ATVs.
Their bikes comply the highest quality requirements and are affordable for all groups of customers. All Vento...
Read more...
-
Veli 125 T-2: a middle-class scooter
2015-03-31 03:35:19
The "scooter" term refers to vehicles that are included in a subclass of motorcycles with distinctive design features.
The main purpose of scooter rentals is travel for short distances. According to the purpose, they have special, more...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 Demak Ex 90
- 2011 Demak Matrix Sport Z
- 2011 Demak MS
- 2011 Demak MV
- 2011 Demak Rino S
- 2011 Demak Smart MTR
- 2011 Demak Smart MTX
- 2011 Demak Smart Z
- 2011 Demak Spark
- 2011 Demak Spark Sidecar
- 2011 Derbi Boulevard 125
- 2011 Derbi Boulevard 50 2T
- 2011 Derbi Cross City 125
- 2011 Derbi GP1 50
- 2011 Derbi GPR 125
- 2011 Derbi GPR 50 2T
- 2011 Derbi GPR 50 R
- 2011 Derbi Mulhacen 125
- 2011 Derbi Mulhacen 659
- 2011 Derbi Mulhacen Cafe 125

