2011 Honda CRF230L gallery
2011 Honda CRF230L
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 223.00 ccm (13.61 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 65.5 x 66.2 mm (2.6 x 2.6 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 220.0 kg (485.0 pounds) |
| Seat height: | 810 mm (31.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,340 mm (52.8 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 2.75-21 |
| Rear tyre dimensions: | 120/80-18 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 8.71 litres (2.30 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Red |
News
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well►
Read more...
-
Ecosse Heretic Ag, limited edition
2015-03-26 00:38:38
The Ecosse Heretic Ag is considered a naked bike of Titanium limited edition series.
This bike can be changed and designed in many different ways. It comes in the basic silver color frame, but many fans of...
Read more...
-
Loving for speed with Ducati 1199 Panigale
2015-03-25 21:58:11
The Ducati 1199 Panigale is one of the sleekest and sportiest bikes out on the market today. It is still being sold and produced, and riders love how they look on this bike - pretty is as pretty...
Read more...
-
Donghai SM 750 - one of the best touring bikes in the class
2015-03-25 21:53:04
The Donghai SM 750 is a bike that has been considered a very classic model. Made in the late 1980’s, these bikes are very popular among collectors and riders of all ages.
They are defined as touring-class...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 Honda Super Cub 110
- 2011 Honda SW-T400
- 2011 Honda SW-T600
- 2011 Honda Varadero 125
- 2011 Honda Varadero 125 DX
- 2011 Honda VFR1200F
- 2011 Honda VFR1200F DCT
- 2011 Honda VFR800
- 2011 Honda VT1300CR
- 2011 Honda VT1300CR ABS
- 2011 Honda VT1300CS
- 2011 Honda VT1300CS ABS
- 2011 Honda VT1300CX
- 2011 Honda VT400S
- 2011 Honda VT600C Shadow
- 2011 Honda VT750C2 Shadow
- 2011 Honda VT750C2B
- 2011 Honda VT750S
- 2011 Honda VTR B-Style
- 2011 Honda VTR250

