2005 Honda Shadow Spirit 750 gallery
2005 Honda Shadow Spirit 750
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 745.00 ccm (45.46 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 79.0 x 76.0 mm (3.1 x 3.0 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 9.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 225.0 kg (496.0 pounds) |
| Seat height: | 676 mm (26.6 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,646 mm (64.8 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 110/80-19 |
| Rear tyre dimensions: | 160/80-15 |
| Front brakes: | Single disc. 2-piston calipers. |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 13.62 litres (3.60 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Black, Black/Red Flame, Pearl Blue/Metallic Silver Flame |
News
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well►
Read more...
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well...
Read more...
-
Riding the Highland 950 V2 Outback Adventure
2015-03-21 17:13:31
This Enduro machine was brought into existence by the Highland Motors in the year 1999 and then reintroduced with relevant changes. The first one was the carburettor model. Later on this bike saw a lot of changes.
...
Read more...
-
A street legal Kikker 5150 Hardknock Frisco Bobber bike
2015-03-23 17:15:53
If you are looking for a bike that is street legal in both Europe and USA, then you should go for the Kikker 5150 Hardknock Frisco Bobber. From now onwards this bike would be sold as a fully...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2005
- 2005 Hyosung SF 50 Racing
- 2005 Hyosung SF 50 Rally
- 2005 Hyosung XRX 125
- 2005 Hyosung XRX 400
- 2005 Jawa 125 Dakar
- 2005 Jawa 125 Dandy
- 2005 Jawa 125 Sport
- 2005 Jawa 50 Robby
- 2005 Jawa 650 Bizon
- 2005 Jawa 650 Classic
- 2005 Jawa 650 Style
- 2005 Jinlun JL 125 MARAUDER (JL125 - 11)
- 2005 Jinlun JL 150-5
- 2005 Kawasaki Concours
- 2005 Kawasaki Eliminator 125
- 2005 Kawasaki KDX200
- 2005 Kawasaki KDX220R
- 2005 Kawasaki KDX50
- 2005 Kawasaki KLE500
- 2005 Kawasaki KLR250

