2006 Malaguti XTM-Enduro 50 gallery
2006 Malaguti XTM-Enduro 50
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 49.70 ccm (3.03 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, two-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 40.3 x 39.0 mm (1.6 x 1.5 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 98.0 kg (216.1 pounds) |
| Seat height: | 900 mm (35.4 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,350 mm (53.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 80/90-21 |
| Rear tyre dimensions: | 110/80-18 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 6.50 litres (1.72 gallons) |
| Starter: | Kick |
| Color options: | Black/orange, |
News
-
Turn Obstacles to Zero with Vintage Malaguti 125 YLC
2015-03-24 01:57:29
Malaguti 125 YLC is built as an enduro bike. Manufactured 1987 in Italy, its popularity has spread amongst off-road enthusiasts since it was first out in the market and works same until now.
As per proven reviews,►
Read more...
-
Riding the power Linhai Main Street 260
2015-03-23 22:43:32
The Linhai Main Street 260 is a Yamaha make with a powerful 249 cc engine. Further, this engine is a single cylinder four stroke one which gives a high performing efficiency to the scooter.
The engine is...
Read more...
-
A bold bare bones design of Leonart Bobber 125
2015-03-23 22:25:24
The all new Leonart Bobber 125 attracts attention immediately with this bold, bare-bones design.
The chassis assembly of this bike is the best sight to see, and that helps to maintain the fundamentals of a hard tail...
Read more...
-
The Versatile Hesketh HZE Vectrix Motorbike
2015-03-21 17:09:41
This is an electric scooter which turns passion into technical excellence. This scooter has a very light weight body as the frame is made up of light-weighing aircraft-aluminium space. This machine claims to be a no emission machine....
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2006
- 2006 Yamaha XC 300 Versity
- 2006 Yamaha XJR 1300
- 2006 Yamaha XT 125 R
- 2006 Yamaha XT 125 X
- 2006 Yamaha XT 660 R Supermotard
- 2006 Yamaha XT 660 X
- 2006 Yamaha XV 1900 Midnight Star
- 2006 Yamaha XVS 1100 A DragStar Classic
- 2006 Yamaha XVS 250 Drag Star
- 2006 Yamaha XVS 650 A DragStar Classic
- 2006 Yamaha YBR 125
- 2006 Yamaha YQ 50 Aerox R
- 2006 Yamaha YZ 125
- 2006 Yamaha YZ 250
- 2006 Yamaha YZ 250 F
- 2006 Yamaha YZ 450 F
- 2006 Yamaha YZ 85
- 2006 Yamaha YZ 85 LW
- 2006 Yamaha YZF R1
- 2006 Yamaha YZF R1SP

