2006 Suzuki RMZ 450 gallery
2006 Suzuki RMZ 450
TYPE: Motocross
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 449.00 ccm (27.40 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 95.5 x 62.8 mm (3.8 x 2.5 inches) | Gearbox: | 4-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.9:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 100.0 kg (220.5 pounds) |
| Seat height: | 955 mm (37.6 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,480 mm (58.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/90-M21 |
| Rear tyre dimensions: | 120/90-M19 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 7.00 litres (1.85 gallons) |
| Color options: | Yellow |
News
-
Suzuki Bandit 400 is ideal for the urban ride
2015-03-31 02:12:22
If you are a resident of the metropolis, who wants to choose the first motorcycle and feel a real drive, the perfect choice for you will become Suzuki Bandit 400!
Why Bandit? Because this bike has excellent►
Read more...
-
Kymco Heroism 125 - always reliable, always undated
2015-03-23 17:50:09
Kymco Heroism 125 is a bike which is loved by the owners always. This is because this 125 cc bike is known for its speed as well as for its wonderful service. The owners rarely have complaints against...
Read more...
-
The Comfort Provider Headbanger Foxy Lady
2015-03-21 16:58:09
The bike is a creature of the famous Italian Headbanger bike manufacturers. This bike has the real vintage feel yet the powerful 1850 cc engine. The engine is a V2 four stroke engine with the fuel capacity of...
Read more...
-
The powerful Jialing JH 125 E bike
2015-03-23 15:43:44
Jialing JH 125 E is a decent looking customizable bike featuring a 124 cc engine. The engine is a single-cylinder four-stroke engine whose braking system includes the front single disc and rear expanding braking system. The body has...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2006
- 2006 Honda SH150i
- 2006 Honda Shadow 125
- 2006 Honda Shadow Aero
- 2006 Honda Shadow Sabre
- 2006 Honda Shadow Slasher
- 2006 Honda Shadow Spirit
- 2006 Honda Shadow Spirit 750
- 2006 Honda Shadow VLX
- 2006 Honda Shadow VLX Deluxe
- 2006 Honda Silver Wing
- 2006 Honda Silver Wing ABS
- 2006 Honda Smart Dio Z4
- 2006 Honda Super Cub 50
- 2006 Honda Today
- 2006 Honda V-Twin Magna
- 2006 Honda Varadero 125
- 2006 Honda VFR
- 2006 Honda VFR800 Interceptor
- 2006 Honda VFR800 Interceptor ABS
- 2006 Honda VT750C4 Shadow

