2007 Beta MINI R 107 4T gallery
2007 Beta MINI R 107 4T
TYPE: Cross Minibike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 107.00 ccm (6.53 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | Gearbox: | 4-speed | |
| Cooling system: | Air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 61.0 kg (134.5 pounds) |
| Seat height: | 670 mm (26.4 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,010 mm (39.8 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 2.50-12 |
| Rear tyre dimensions: | 2.75-10 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Color options: | Red |
News
-
Beta Alp 200 survives all the competition
2015-03-18 17:37:51
For bike lovers, it is extremely important to know if they can ride off the roads as well. For riding off roads with an equally satisfying performance, the Beta Alp 200 bike manufacturers have provided them with a►
Read more...
-
Riding the terrain with a powerful Loncin LX 200 GY-4A
2015-03-23 23:02:58
The bike has been developed by the Loncin manufacturers in the year 2005. It has a single cylinder four-stroke 194 cc engine. The Loncin LX 200 GY-4A bike is categorized under supermotard sports bikes. It can deliver a...
Read more...
-
Cheetah Trike Chopper ensures the rider
2015-03-18 22:36:52
The Cheetah Trike Chopper is a three wheeler motorcycle produced and manufactured since 1974. It is famous for its three-wheeler style of riding. The motorcycle has an amazing performance, and steering is heaven as it’s quite easy for...
Read more...
-
BSA SR 500 Gold - For the Lovers of Classics
2015-03-18 18:40:20
If you are a true classic bike lover, then there can be no alternative to a BSA SR 500 Gold. This is one of the bike models that will remind you the retro bikes of several decades ago....
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
-
GRC Moto Minimoto X3.11
-
Gilera Runner 50 SP Simoncelli
-
Harley-Davidson FLHC 1340 EIectra Glide Classic
Other motorcycles in 2007
- 2007 Jinlun JL 250-5
- 2007 Jinlun JL 250A V-Gunn
- 2007 Jinlun JL 50QT-5 Commuter
- 2007 Jinlun JL 50QT-7 Retro Twist and Go
- 2007 Jinlun JL QT-50-4
- 2007 Johnny Pag Spyder 300
- 2007 Kawasaki Eliminator 125
- 2007 Kawasaki ER-6f
- 2007 Kawasaki ER-6f ABS
- 2007 Kawasaki ER-6n
- 2007 Kawasaki ER-6n ABS
- 2007 Kawasaki KLE500
- 2007 Kawasaki KLR650
- 2007 Kawasaki KLX110
- 2007 Kawasaki KLX250S
- 2007 Kawasaki KLX300R
- 2007 Kawasaki KX100
- 2007 Kawasaki KX125
- 2007 Kawasaki KX250
- 2007 Kawasaki KX250F

