2008 Beta REV 3 250 gallery
2008 Beta REV 3 250
TYPE: Trial
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 249.60 ccm (15.23 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 2 |
| Bore x stroke: | 72.5 x 60.5 mm (2.9 x 2.4 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.4:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 72.0 kg (158.7 pounds) |
| Seat height: | 660 mm (26.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,310 mm (51.6 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 2.75-21 |
| Rear tyre dimensions: | 18.апр |
| Front brakes: | Single disc. 4 piston caliper |
| Rear brakes: | Single disc. 2 piston caliper |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 3.00 litres (0.79 gallons) |
News
-
Beta Alp 200 survives all the competition
2015-03-18 17:37:51
For bike lovers, it is extremely important to know if they can ride off the roads as well. For riding off roads with an equally satisfying performance, the Beta Alp 200 bike manufacturers have provided them with a►
Read more...
-
A vintage Garelli XR 125 Tiger off-roader
2015-03-27 20:11:52
The Garelli XR 125 Tiger is a bike that was produced and manufactured in 1985. This bike was one of the most popular off roading and Enduro bike of its time.
There are still plenty of vintage...
Read more...
-
WRM 450 MX1 Cross, an endless sort of adrenaline
2015-03-27 16:54:31
Every motorbike driver may confirm the fact that adrenaline, as well as an extreme thirst, are considered to be those two reasons, why a passion to two-wheeled vehicles appeared. But human nature is always in the quest of...
Read more...
-
West Coast Choppers CFL: a handbuilt legend of American style
2015-03-27 16:47:59
Jesse James Workshop under the brand name of West Coast Choppers from California has been building radical and original motorcycles, cars and airplanes. The whole world saw his whimsical creations in the documentary television series "The Garage Monster"....
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Aprilia SportCity 250
- 2008 Aprilia SR 50 R
- 2008 Aprilia SR 50 R Factory
- 2008 Aprilia SR 50 Street
- 2008 Aprilia SX 125
- 2008 Aprilia SX 50
- 2008 Aprilia SXV 4.5
- 2008 Aprilia SXV 4.5 VDB Replica
- 2008 Aprilia SXV 5.5 VDB Replica
- 2008 Aprilia SXV 550
- 2008 Aprilia Tuono 1000 R
- 2008 Aprilia Tuono 1000 R Factory
- 2008 ATK 450 Dirt Track
- 2008 ATK 450 Enduro
- 2008 ATK 450 Motard
- 2008 ATK 450 MX
- 2008 ATK 450 XC
- 2008 ATK 620 Intimidator
- 2008 ATK 700 Intimidator
- 2008 Azel GS 250

