2010 Beta Evo 200 2T gallery
2010 Beta Evo 200 2T
TYPE: Trial
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 199.00 ccm (12.14 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, two-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | Gearbox: | 6-speed | |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 69.0 kg (152.1 pounds) |
| Seat height: | 660 mm (26.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,305 mm (51.4 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 2.75-21 |
| Rear tyre dimensions: | 4.00-18 |
| Front brakes: | Single disc. 4 piston caliper |
| Rear brakes: | Single disc. 2 piston caliper |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 2.60 litres (0.69 gallons) |
| Color options: | Red/white/black |
News
-
Beta Alp 200 survives all the competition
2015-03-18 17:37:51
For bike lovers, it is extremely important to know if they can ride off the roads as well. For riding off roads with an equally satisfying performance, the Beta Alp 200 bike manufacturers have provided them with a►
Read more...
-
Samurai Chopper Type 1 challenges the race
2015-03-31 00:57:18
Zero Engineering is a Japanese company which is engaged in designing of custom bikes since 1992. It was founded in the Japanese city of Okazaki. But now it has a full representation in the United States, located in...
Read more...
-
Sachs SR 125: better than just a bike
2015-03-31 00:50:14
Even if you're a balanced and brooked no fuss person who used to ride slowly, this Sachs SR 125 bike will make you change your usual style. At the moment when you take the wheel of this "crazy...
Read more...
-
Roehr 1130 Superbike, exotic and breathless
2015-03-30 21:46:19
The Roehr 1130 Superbike is a sports bike from 2008 and is one of the newest generations of American motorcycles. Looking exotic, isn't it?
These bikes are valued at $39,995 and have a V2, four-stroke engine and...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 Moto Guzzi MGS-01 Corsa
- 2010 Moto Guzzi Nevada Classic 750
- 2010 Moto Guzzi Norge 1200 GT
- 2010 Moto Guzzi Norge 1200 T
- 2010 Moto Guzzi Stelvio 1200cc ABS
- 2010 Moto Guzzi Stelvio 1200cc NTX 4V
- 2010 Moto Guzzi V7 Cafe Classic
- 2010 Moto Guzzi V7 Classic
- 2010 Moto Morini 1200 Sport
- 2010 Moto Morini 9 1/2
- 2010 Moto Morini Corsaro 1200
- 2010 Moto Morini Corsaro 1200 Veloce
- 2010 Moto Morini Corsaro Avio
- 2010 Moto Morini Granpasso H83
- 2010 Moto Morini Scrambler
- 2010 Motobi Zanzani 250 6 Tiranti
- 2010 MotoCzysz C1 990
- 2010 Motom Dolcevita 125
- 2010 Motom TranCity 125
- 2010 Motorhispania Black Line SM 50

