2010 Boss Hoss BHC-3 ZZ4 gallery
2010 Boss Hoss BHC-3 ZZ4
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 5700.00 ccm (347.81 cubic inches) | Power: | 355 |
| Engine type: | V8, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | Gearbox: | Automatic | |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 10.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 503.5 kg (1,110.0 pounds) |
| Seat height: | 711 mm (28.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 2,032 mm (80.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 130/90-16 |
| Rear tyre dimensions: | 230/60-15 |
| Front brakes: | Double disc. Floating disc, dual 4-piston calipers |
| Rear brakes: | Single disc. Floating disc, 4-piston calipers |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 32.17 litres (8.50 gallons) |
News
-
Fallen in Love with Boss Hoss BHC-3 ZZ4
2015-03-18 18:26:59
If you have fallen in love with the handsome hunks of the kingdom of biking, then this isn't rocket science that you will not be able to ignore the charm of Boss Hoss BHC-3 ZZ4. This bike is►
Read more...
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
...
Read more...
-
Rucker Performance Assassin bears a self-explanatory name
2015-03-27 02:29:23
This brand was created in 2004 with the founding of the company Rucker Performance Ent. (RP for short). Today RP offers an excellent range of impressive vehicles, what consists of four produced motorcycles: Assassin, Gauntlet, Predator, Vandal as...
Read more...
-
Roxon P-ONE 10/10 makes your city ride much easier
2015-03-27 02:22:43
From the moment they were created, motorcycles always attracted thousands and thousands of thrill-seekers, adrenaline and headwind junkies.
Today the bike is not necessarily a wild horse that will take you on the highway at breakneck speed....
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 Sherco SE 3.0i -F
- 2010 Sherco SE 4.5i-F
- 2010 Sherco SE 5.1i-F
- 2010 Sherco SM 0.5 Black Panther
- 2010 Sherco SM 125-F Black Panther
- 2010 Sherco SM 4.5i-F Black Panther
- 2010 Sherco SM 5.1i-F Black Panther
- 2010 Sherco ST 0.80
- 2010 Sherco ST 1.25
- 2010 Sherco ST 2.5
- 2010 Sherco ST 2.9
- 2010 Sherco ST 3.2 F
- 2010 Sherco SX 2.5i -F
- 2010 Sherco Urban SU 0.5
- 2010 Sherco Urban SU 0.5 Base
- 2010 Sommer Diesel 462
- 2010 Suzuki B-King
- 2010 Suzuki B-King ABS
- 2010 Suzuki B-King Hyaku
- 2010 Suzuki Bandit 1250 ABS

