2010 Johnny Pag Pro Street gallery
2010 Johnny Pag Pro Street
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 300.00 ccm (18.31 cubic inches) | Power: | 23,8 |
| Engine type: | Twin, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 57.0 x 53.0 mm (2.2 x 2.1 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 10.2:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 163.3 kg (360.0 pounds) |
| Seat height: | 508 mm (20.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,651 mm (65.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 80/90-21 |
| Rear tyre dimensions: | 160/90-16 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 13.24 litres (3.50 gallons) |
| Color options: | Black w/Grey race stripes, Red w/white race stripes |
News
-
The elegant ride on Johnny Pag Spyder 300
2015-03-23 16:02:23
This highly powered machine was manufactured in the year 2007. The motorbike is powered with a 300 cc twin cylinder four stroke engine. The engine of Johnny Pag Spyder 300 has a liquid cooling system with 5 speed►
Read more...
-
A sporty guy of Terra Modena 198
2015-03-31 02:55:13
Sports bikes as a kind of vehicles are worth of special attention. Thanking to them the passion to ride a motorcycle at high speed transformed into racing as kind of sport.
Since then manufacturers began to produce...
Read more...
-
Tauris Avenida 125 4T: a good example of urban scooter
2015-03-31 02:50:31
Scooters have been using as a result of the motorcycle development for solving problems peculiar to their elder brothers.
A typical city scooter consists of components such as an automatic clutch, automatic transmission (CVT), the block of...
Read more...
-
Tank Sports Mini Custom 50, an ecological chopper
2015-03-31 02:46:34
Usually under the name "chopper" we understand a classic cruiser, a heavy bike with very impressive size and a huge amount of chrome parts, bags from the skin on the sides, teardrop-shaped gas tank.
It has wide...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
-
Harley-Davidson FLSTNI Softail Deluxe
-
Harley-Davidson FXSTBI Night Train
-
Harley-Davidson VRSCD Night Rod
Other motorcycles in 2010
- 2010 Sym Jet SportX 50 Factory
- 2010 Sym Joymax 125
- 2010 Sym Joymax 250
- 2010 Sym Joyride 125 Evo
- 2010 Sym Joyride 200i Evo
- 2010 Sym Mio 100
- 2010 Sym Mio 50
- 2010 Sym Orbit 125
- 2010 Sym Orbit 50
- 2010 Sym Symphony 125
- 2010 Sym Symphony 50
- 2010 Sym VS 125
- 2010 Sym VS 150
- 2010 Sym Wolf 125
- 2010 Sym Wolf Classic
- 2010 Sym X-Wolf
- 2010 Sym XS125-K
- 2010 Tank Sports Racer 150 DS-09
- 2010 Tank Sports Racer DS-08
- 2010 Tank Sports Racer TR-16-08

