2010 Big Bear Choppers Venom 100 Smooth Carb gallery
2010 Big Bear Choppers Venom 100 Smooth Carb
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1638.81 ccm (100.00 cubic inches) | Power: | 95 |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | Gearbox: | 6-speed | |
| Cooling system: | Compression: | ||
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 321.1 kg (708.0 pounds) |
| Seat height: | 584 mm (23.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 2,108 mm (83.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/80-21 |
| Rear tyre dimensions: | 250/80-18 |
| Front brakes: | Single disc. 4-piston |
| Rear brakes: | Single disc. 4-piston caliper BrakeDrive system |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 13.72 litres (3.62 gallons) |
| Color options: | Gross Black, satin black, charcoal metallic, silver metallic, black cherry, candy red, firecracker red, orange, electric blue. |
News
-
Big Bear Choppers Athena 100 Carb, The Real Headturner
2015-03-18 17:42:03
The real head turner in the list of bikes for sale available, the Big Bear Choppers Athena 100 Carb is amazing in design. This motorcycle is highly customizable as well. The bike feels firm even after being highly►
Read more...
-
An iconic choice - Brammo Empulse
2015-03-18 18:33:53
Looking for an electronic motorcycle that can offer a great performance without compromising on the look and feel of the vehicle, and then you should look no further than the Brammo Empulse. It is a great looking and...
Read more...
-
The Czech monster, Jawa 350
2015-03-18 14:48:26
The Czech Republic introduced this motorcycle into the world and it has been imported all over the world since the 1950s. This motorcycle became incredibly popular in at least 120 countries because of its stylish look and its...
Read more...
-
Leonhardt Gunbus 410, the biggest moto in the world
2015-03-23 22:31:03
The world’s biggest motorcycle in production is considered to be Leonhardt Gunbus 410, and it has been now known around the globe.
It is made by the German manufacturer Leonhardt. If you measure the motorcycle, you will...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 Yamaha BWs Naked
- 2010 Yamaha BWs Next Generation
- 2010 Yamaha C3
- 2010 Yamaha Cygnus X
- 2010 Yamaha DT 50 R
- 2010 Yamaha DT 50 X
- 2010 Yamaha FJR 1300 A
- 2010 Yamaha FJR 1300 AE
- 2010 Yamaha FZ1
- 2010 Yamaha FZ1 ABS
- 2010 Yamaha FZ1 Fazer
- 2010 Yamaha FZ1 Fazer ABS
- 2010 Yamaha FZ6
- 2010 Yamaha FZ6R
- 2010 Yamaha FZ8
- 2010 Yamaha Giggle
- 2010 Yamaha Jog R
- 2010 Yamaha Jog RR
- 2010 Yamaha Majesty
- 2010 Yamaha Majesty 400 ABS

