2010 Peugeot LXR 200 gallery
2010 Peugeot LXR 200
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 198.00 ccm (12.08 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | Gearbox: | Automatic | |
| Cooling system: | Air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 145.0 kg (319.7 pounds) |
| Seat height: | 790 mm (31.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,385 mm (54.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 100/80-16 |
| Rear tyre dimensions: | 120/80-16 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 8.50 litres (2.25 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | White, blue, gray |
News
-
Peugeot Speedfight 2, or how far a tuning can come
2015-03-30 17:53:28
The Peugeot Speedfight 2 is a very powerful scooter that was made and manufactured in 2006. The Peugeot Speedfight 2 became very popular because of its punchy engine and very powerful brakes.
It is a great starter►
Read more...
-
Adly Silver Fox 50, a reliable friend
2015-03-18 15:16:11
For anyone looking for a smaller yet reliable scooter, the Adly Silver Fox 50 is a great buy. This scooter has been manufactured for many years all over the world and is a great beginner scooter for anyone...
Read more...
-
The eye catching Kabirdass K100LA
2015-03-23 17:02:37
This bike is an Indian make and was introduced in the year 2011. The bike is categorised in the scooter type. The Kabirdass K100LA scooter runs on electric power and can attain a top speed of 25km per...
Read more...
-
The elegant ride on Johnny Pag Spyder 300
2015-03-23 16:02:23
This highly powered machine was manufactured in the year 2007. The motorbike is powered with a 300 cc twin cylinder four stroke engine. The engine of Johnny Pag Spyder 300 has a liquid cooling system with 5 speed...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 Honda SH300i
- 2010 Honda SH300i C-ABS
- 2010 Honda SH300i Sporty
- 2010 Honda Shadow 750 Black Spirit
- 2010 Honda Shadow 750 C-ABS
- 2010 Honda Shadow RS
- 2010 Honda Shadow Spirit 750
- 2010 Honda Silver Wing
- 2010 Honda Silver Wing ABS
- 2010 Honda ST1300
- 2010 Honda ST1300 ABS
- 2010 Honda Stateline
- 2010 Honda Stateline ABS
- 2010 Honda Varadero 125 DX
- 2010 Honda VFR1200F
- 2010 Honda VFR800 Interceptor
- 2010 Honda VFR800 Interceptor ABS
- 2010 Honda VT1300CX
- 2010 Honda VTX1300T
- 2010 Honda VTX1800F

