2010 Peugeot Ludix 2 Elegance gallery
2010 Peugeot Ludix 2 Elegance
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 49.90 ccm (3.04 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, two-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | Gearbox: | Automatic | |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 75.5 kg (166.4 pounds) |
| Seat height: | 810 mm (31.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,210 mm (47.6 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 80/80-14 |
| Rear tyre dimensions: | 80/80-14 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 5.80 litres (1.53 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Black, gray, silver |
News
-
Peugeot Speedfight 2, or how far a tuning can come
2015-03-30 17:53:28
The Peugeot Speedfight 2 is a very powerful scooter that was made and manufactured in 2006. The Peugeot Speedfight 2 became very popular because of its punchy engine and very powerful brakes.
It is a great starter►
Read more...
-
West Coast Choppers CFL: a handbuilt legend of American style
2015-03-27 16:47:59
Jesse James Workshop under the brand name of West Coast Choppers from California has been building radical and original motorcycles, cars and airplanes. The whole world saw his whimsical creations in the documentary television series "The Garage Monster"....
Read more...
-
Wakan Racing 1640, a classic example of innovative makes
2015-03-27 16:39:46
French Wakan Motorcycles manufacturer presented a new Wakan Racing 1640 motorcycle model several years ago.
The main idea of the designers for theWakan brand was to produce compact light-weighted motorcycles, on a frame which would establish a...
Read more...
-
Zongshen 110-9 looking like a predator
2015-03-27 16:19:52
Motorcycles to feel and ride equally well in the city and in the countryside, belong to a class of universals or all-round motorcycles as well.
As a rule, this group consists of inexpensive and unpretentious motorcycles, perfect...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 Samurai Chopper Type 8
- 2010 Saxon Crown
- 2010 Saxon Firestorm
- 2010 Saxon Griffin
- 2010 Saxon Hotrod Sceptre
- 2010 Saxon Reaper
- 2010 Saxon Villain
- 2010 Saxon Warlord
- 2010 Saxon Whip
- 2010 Schwinn Hope 150
- 2010 Schwinn Hope 50
- 2010 Schwinn Laguna 50
- 2010 Schwinn Newport 150
- 2010 Schwinn Newport 50
- 2010 Schwinn Valo 150
- 2010 Schwinn Valo 50
- 2010 Scorpa SR 125-2T
- 2010 Scorpa SR 125-2T Long Ride
- 2010 Scorpa SR-250 2T
- 2010 Scorpa SR-250-2T Long Ride

