2010 Peugeot Jet Ice Blade gallery
2010 Peugeot Jet Ice Blade
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 49.90 ccm (3.04 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, two-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | Gearbox: | Automatic | |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 106.0 kg (233.7 pounds) |
| Seat height: | 820 mm (32.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,314 mm (51.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 130/60-13 |
| Rear tyre dimensions: | 130/60-13 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 8.00 litres (2.11 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | White |
News
-
Peugeot Speedfight 2, or how far a tuning can come
2015-03-30 17:53:28
The Peugeot Speedfight 2 is a very powerful scooter that was made and manufactured in 2006. The Peugeot Speedfight 2 became very popular because of its punchy engine and very powerful brakes.
It is a great starter►
Read more...
-
Brudeli 654L means Being Completely Different
2015-03-18 18:37:21
Do you have a fetish for unique things in life, even while it comes to the bikes? Then nothing can be a better option for you than choosing the Brudeli 654L. This model is something completely different from...
Read more...
-
Check Out this BucciMoto BR1E 125
2015-03-18 20:58:56
Those of you who want a bike that would never let you down should try out the BucciMoto BR1E 125. It is a bike that is suitable and comfortable for all persons, and it is nimble in traffic...
Read more...
-
BamX BX125-DB1 enforces the world
2015-03-18 17:30:25
There are many people who are crazily fond of riding bikes and are willing to buy a bike that can make it easy to travel in rough terrains. For such people, the BamX BX125-DB1 Enforcer bike is the...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 Rieju MRT 50 SM
- 2010 Rieju MRT Pro 50
- 2010 Rieju MRT Pro 50 Supermotard
- 2010 Rieju MX 50
- 2010 Rieju MX Disc 50
- 2010 Rieju NKD 125
- 2010 Rieju NKD 50
- 2010 Rieju RS2 125
- 2010 Rieju RS2 50 fr
- 2010 Rieju RS2 Pro 125
- 2010 Rieju RS2 PRO 50
- 2010 Rieju Tango 125
- 2010 Rieju Tango 250 Off-Road
- 2010 Rieju Tango 50
- 2010 Rieju Tango 50 SM
- 2010 Rieju Tango Pro 125
- 2010 Rieju Tangoo! 50
- 2010 Roehr 1250sc
- 2010 Rokon Ranger
- 2010 Rokon Scout

