2010 KTM 990 Adventure R gallery
2010 KTM 990 Adventure R
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 999.00 ccm (60.96 cubic inches) | Power: | 113,31 |
| Engine type: | Twin, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 101.0 x 62.4 mm (4.0 x 2.5 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 207.0 kg (456.4 pounds) |
| Seat height: | 915 mm (36.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,570 mm (61.8 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/90-21 |
| Rear tyre dimensions: | 150/70-18 |
| Front brakes: | Double disc. 2 x Brembo two piston, floating caliper, floating brake disc. |
| Rear brakes: | Single disc. Brembo two piston, floating caliper, floating brake disc. |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 19.50 litres (5.15 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Black/gray/orange |
News
-
Excellent pleasure with KTM 1190 Adventure
2015-03-23 17:38:57
Those of you who are searching not only the bike best for adventure sport but also the world’s safest motorcycle can go for the KTM 1190 Adventure. The company KTM had brought its first model 1190 Adventure this►
Read more...
-
Zero Engineering Type 5 Evo: exclusive custom style
2015-03-27 15:44:33
Zero Engineering has established itself as one of the best companies engaged in the manufacture of exclusive custom bikes. The company built its reputation on old school aesthetic traditions and impeccable quality of materials and work, and to...
Read more...
-
The choice of the future: YObykes Electron ER
2015-03-27 15:24:05
The future will come with electric vehicles, but what to choose: an electric bicycle or electric scooter? YObykes Electron ER is the answer!
In recent years, almost all countries of the world began an electric hype, and...
Read more...
-
Yiben 139QBT-15: for active riders only!
2015-03-27 15:17:16
The world-known manufacturer of scooters Yiben is a modern, huge company equipped with the latest technology and focused on the production of classic versions and the latest models of top class, like electric scooters and its hybrid versions.
...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 Swift ESF Bar Chopper
- 2010 Swift ESF Punisher
- 2010 Swift Lil Drifter
- 2010 Sym Citycom 300
- 2010 Sym DD 50
- 2010 Sym Fiddle II 125
- 2010 Sym Fiddle II 50
- 2010 Sym HD Evo 125
- 2010 Sym Jet 4 125
- 2010 Sym Jet 4 50
- 2010 Sym Jet BasiX 50
- 2010 Sym Jet Euro X 50
- 2010 Sym Jet EuroX 100
- 2010 Sym Jet SportX 50 Factory
- 2010 Sym Joymax 125
- 2010 Sym Joymax 250
- 2010 Sym Joyride 125 Evo
- 2010 Sym Joyride 200i Evo
- 2010 Sym Mio 100
- 2010 Sym Mio 50

