2010 Yamaha FZ8 gallery
2010 Yamaha FZ8
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 779.00 ccm (47.53 cubic inches) | Power: | 104,73 |
| Engine type: | In-line four, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 68.0 x 53.6 mm (2.7 x 2.1 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 211.0 kg (465.2 pounds) |
| Seat height: | 815 mm (32.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,460 mm (57.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 17.00 litres (4.49 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Blue, white, black |
News
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
►
Read more...
-
The eye catching Kabirdass K100LA
2015-03-23 17:02:37
This bike is an Indian make and was introduced in the year 2011. The bike is categorised in the scooter type. The Kabirdass K100LA scooter runs on electric power and can attain a top speed of 25km per...
Read more...
-
The elegant ride on Johnny Pag Spyder 300
2015-03-23 16:02:23
This highly powered machine was manufactured in the year 2007. The motorbike is powered with a 300 cc twin cylinder four stroke engine. The engine of Johnny Pag Spyder 300 has a liquid cooling system with 5 speed...
Read more...
-
Azel GS 250 Acing Arenas
2015-03-18 17:21:58
Azel GS 250I is a popular sports bike since it was generally made just very recently and had innovative technologies applied for its first production. The vehicle was first manufactured in 2008 and has undergone a couple of...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 Kymco Yagaer 200i
- 2010 Kymco Zing II 125 E3
- 2010 Lambretta Due 50
- 2010 Lambretta Pato 125
- 2010 Lambretta Pato 50
- 2010 Lambretta Uno 150
- 2010 Lambretta Uno 50
- 2010 Lauge Jensen 1800
- 2010 Lehman Trikes Crossbow
- 2010 Lehman Trikes Jackal Boulevard
- 2010 Lehman Trikes Monarch II Gold Wing
- 2010 Lehman Trikes PitBoss
- 2010 Lehman Trikes Raider Sportster
- 2010 Lehman Trikes Renegade Dyna
- 2010 Lehman Trikes Renegade Road Glide
- 2010 Lehman Trikes Renegade Road King
- 2010 Lehman Trikes Tramp Boulevard
- 2010 Leonhardt Gunbus 410
- 2010 Lifan LF250 Delta
- 2010 Linhai Drive In 125

