2010 Peugeot Satelis 125 Compressor gallery
2010 Peugeot Satelis 125 Compressor
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 124.80 ccm (7.62 cubic inches) | Power: | 20 |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 57.0 x 48.9 mm (2.2 x 1.9 inches) | Gearbox: | |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 160.0 kg (352.7 pounds) |
| Seat height: | 784 mm (30.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,500 mm (59.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-14 |
| Rear tyre dimensions: | 140/60-14 |
| Front brakes: | Single disc. 2-piston. Optional ABS |
| Rear brakes: | Single disc. Optional ABS |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 13.20 litres (3.49 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Black, silver/black |
News
-
Peugeot Speedfight 2, or how far a tuning can come
2015-03-30 17:53:28
The Peugeot Speedfight 2 is a very powerful scooter that was made and manufactured in 2006. The Peugeot Speedfight 2 became very popular because of its punchy engine and very powerful brakes.
It is a great starter►
Read more...
-
Kymco Heroism 125 - always reliable, always undated
2015-03-23 17:50:09
Kymco Heroism 125 is a bike which is loved by the owners always. This is because this 125 cc bike is known for its speed as well as for its wonderful service. The owners rarely have complaints against...
Read more...
-
The Comfort Provider Headbanger Foxy Lady
2015-03-21 16:58:09
The bike is a creature of the famous Italian Headbanger bike manufacturers. This bike has the real vintage feel yet the powerful 1850 cc engine. The engine is a V2 four stroke engine with the fuel capacity of...
Read more...
-
The powerful Jialing JH 125 E bike
2015-03-23 15:43:44
Jialing JH 125 E is a decent looking customizable bike featuring a 124 cc engine. The engine is a single-cylinder four-stroke engine whose braking system includes the front single disc and rear expanding braking system. The body has...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
-
Harley-Davidson Sportster Forty-Eight Dark Custom
-
Harley-Davidson Softail Slim
-
Harley-Davidson Electra Glide Ultra Limited
Other motorcycles in 2010
- 2010 LML NV Spl
- 2010 LML Select II
- 2010 Malaguti Blog 125 i.e.
- 2010 Malaguti Blog 160 i.e.
- 2010 Malaguti Centro 125 i.e.
- 2010 Malaguti Centro 160 i.e.
- 2010 Malaguti Centro 50 4T
- 2010 Malaguti F10 50
- 2010 Malaguti Firefox 50 AC
- 2010 Malaguti Grizzly 10
- 2010 Malaguti Grizzly 12 Enduro
- 2010 Malaguti Madison 3 125
- 2010 Malaguti Madison 3 250 i.e.
- 2010 Malaguti Password 250
- 2010 Malaguti Phantom F12R AC Sport
- 2010 Malaguti Phantom F12R Bayliss
- 2010 Malaguti Phantom F12R LC
- 2010 Malaguti Spidermax GT 500
- 2010 Malaguti SpiderMax RS500
- 2010 Malaguti X3M Enduro 125

