2011 Yamaha TMAX ABS gallery
2011 Yamaha TMAX ABS
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 499.00 ccm (30.45 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Twin, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 66.0 x 73.0 mm (2.6 x 2.9 inches) | Gearbox: | Automatic |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 205.0 kg (451.9 pounds) |
| Seat height: | 800 mm (31.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,580 mm (62.2 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-H15 |
| Rear tyre dimensions: | 160/60-H15 |
| Front brakes: | Single disc. Anti-lock braking |
| Rear brakes: | Single disc. Anti-lock braking |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 15.14 litres (4.00 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
►
Read more...
-
Moto Guzzi V7 Stone, an icon bike in the riding world
2015-03-30 03:28:32
The Moto Guzzi V7 Stone is a very popular bike from 2014 and is still being produced and manufactured today. Keeping the respect to the bike traditions, it is truly stylish and really iconic vehicle.
Young riders...
Read more...
-
The way we like to ride the Moto Gima Classic
2015-03-30 03:21:41
A vibrant color and an awesome look, what does it mean? Only one - we deal with the Moto Gima Classic!
Moto Gima Classic model is a classic (sorry for my tautology!) bike from 2010. It features...
Read more...
-
Montesa Cota 315 R, a low-hanging fruit
2015-03-30 03:14:31
The Montesa Cota 315 R is a trial bike from 2001. It was very popular among many different split-levelled riders.
The young riders love it because of how little effort is required to handle and how easy...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 Harley-Davidson Sportster XL883N Iron 833
- 2011 Harley-Davidson VRSCDX Night Rod Special
- 2011 Harley-Davidson VRSCF V-Rod Muscle
- 2011 Harley-Davidson XL 883L Sportster 883 SuperLow
- 2011 Harley-Davidson XL1200L Sportster 1200 Low
- 2011 Harley-Davidson XL1200N Nightster
- 2011 Harley-Davidson XL1200X Forty-Eight
- 2011 Harley-Davidson XL883R Sportster 883R
- 2011 Harley-Davidson XR1200X
- 2011 Headbanger Foxy Lady
- 2011 Headbanger Gypsy Soul
- 2011 Headbanger High Flyin
- 2011 Headbanger Hollister
- 2011 Hero Electric Cruz
- 2011 Hero Electric E-Sprint
- 2011 Hero Electric Maxi
- 2011 Hero Electric Optima Plus
- 2011 Hero Electric Optima Plus Special Ability
- 2011 Hero Electric Wave DX
- 2011 Hero Electric Zion

