2011 Daelim Roadsport 125 gallery
2011 Daelim Roadsport 125
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 124.10 ccm (7.57 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 56.5 x 49.5 mm (2.2 x 1.9 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 145.0 kg (319.7 pounds) |
| Seat height: | 780 mm (30.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,390 mm (54.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 110/70-17 |
| Rear tyre dimensions: | 140/60-17 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 15.00 litres (3.96 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Blue, red, black |
News
-
The Daelim Roadwin 125, a racing demon
2015-03-24 18:35:25
For fans of racing scooters, the Daelim Roadwin 125 is a great find! Daelim has been making racing scooters for decades and continues to make and manufacture them. These bikes are some of the best quality scooters on►
Read more...
-
Cagiva Mito 125: An unrestricted wonder
2015-03-18 21:19:17
Cagiva Mito 125 is an object of desire for both those who love to ride a motorcycle and those who are learning to ride a motorcycle. The handling is wonderful and comes with a slick gearbox, good braking...
Read more...
-
CMC DeLuxe makes your riding really Deluxe!
2015-03-18 23:13:41
The CMC DeLuxe is a scooter vehicle known for its impressive features. The vehicle is easy to ride and brings an amazing feeling while on the way. The popularity has increased a lot since it was produced. The...
Read more...
-
Racing on the IZH Planeta Sport
2015-03-23 15:33:17
The bike with a strong masculine look was first manufactured in the year 1977. This bike has a powerful single-cylinder two-stroke 340 cc engine. This IZH Planeta Sport can attain a power of 26 hp and a top...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 Yamaha YZ 450 F
- 2011 Yamaha YZ 85
- 2011 Yamaha YZF-R 125
- 2011 Yamaha YZF R1
- 2011 Yamaha YZF R1 LE
- 2011 Yamaha YZF-R6
- 2011 Yamaha YZF15
- 2011 Yamaha Zuma
- 2011 Yamaha Zuma 125
- 2011 Yiben YB 200
- 2011 Yiben YB50QT4
- 2011 YObykes Electron ER
- 2011 YObykes EXL
- 2011 YObykes Spark
- 2011 YObykes Speed
- 2011 YObykes Style
- 2011 YObykes Xplor ER
- 2011 Zest Z125T-1
- 2011 Zest Z300T-1
- 2011 Znen ZN125T-k Aurora

