2011 Daelim Roadsport 250 gallery
2011 Daelim Roadsport 250
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 247.00 ccm (15.07 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 73.0 x 59.0 mm (2.9 x 2.3 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 178.0 kg (392.4 pounds) |
| Seat height: | 780 mm (30.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,390 mm (54.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 110/70-17 |
| Rear tyre dimensions: | 140/60-17 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 15.00 litres (3.96 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Black |
News
-
The Daelim Roadwin 125, a racing demon
2015-03-24 18:35:25
For fans of racing scooters, the Daelim Roadwin 125 is a great find! Daelim has been making racing scooters for decades and continues to make and manufacture them. These bikes are some of the best quality scooters on►
Read more...
-
Roehr 1130 Superbike, exotic and breathless
2015-03-30 21:46:19
The Roehr 1130 Superbike is a sports bike from 2008 and is one of the newest generations of American motorcycles. Looking exotic, isn't it?
These bikes are valued at $39,995 and have a V2, four-stroke engine and...
Read more...
-
Have a fun with Rieju RR 125 Fun Bike!
2015-03-30 21:37:17
You have never got more joy that with this Fun Bike! It delivers so much speed and power that you will never change this reliable friend.
The Rieju RR 125 Fun Bike is made by the Gas-Gas...
Read more...
-
Convenience and Power means Ridley Auto-Glide Chopper
2015-03-30 21:29:31
The Ridley Auto-Glide Chopper is considered to be an auto-glider classic bike and was first manufactured in 2009. The Ridley Auto-Glide Chopper is unexpectedly simple to handle and many of the green unexperienced riders consider it as a...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 Sachs MadAss 125
- 2011 Sachs MadAss 50
- 2011 Sachs Prima E
- 2011 Sachs Roadster 125
- 2011 Sachs SpeedForce 50
- 2011 Sachs SpeedForce R
- 2011 Sachs SpeedJet
- 2011 Sachs SpeedJet R
- 2011 Sachs SpeedJet RS
- 2011 Sachs SX1
- 2011 Sachs SX1 Urbano
- 2011 Sachs ZX 125 Enduro
- 2011 Sachs ZZ 125 Supermoto
- 2011 Samurai Chopper Type 5
- 2011 Samurai Chopper Type 6
- 2011 Saxon Crown
- 2011 Saxon Firestorm
- 2011 Saxon Griffin
- 2011 Saxon Henchman
- 2011 Saxon Hotrod Sceptre

