2011 Bimota Tesi 3D gallery
2011 Bimota Tesi 3D
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1079.00 ccm (65.84 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 98.0 x 71.5 mm (3.9 x 2.8 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Oil & air | Compression: | 10.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 168.0 kg (370.4 pounds) |
| Seat height: | 810 mm (31.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,390 mm (54.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc. Bremo |
| Rear brakes: | Single disc. Bremo |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 16.00 litres (4.23 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Red/white/gold, carbon black |
News
-
The highly controlled ride on Bimota DB7
2015-03-18 18:02:07
The Bimota DB7 is the choice of the sportsmen. This bike offers the best of modern equipments combined with style, passion and the high performing body. This bike can be considered as the high-speed bike that one can►
Read more...
-
A vintage sense of Puch GS 350 F4T
2015-03-30 18:15:45
The Puch GS 350 F4T is a bike that does not really fall into any specific category. It is a great quality bike for any riders new or old.
The Puch GS 350 F4T has a single...
Read more...
-
A wind of freedom with Pro-One Dominator
2015-03-30 18:10:37
The Pro-One Dominator is a bike that was inspired by race tracks all over the world. It was first produced and sold in 2008, and it is a very sleek custom cruiser.
The custom made Pro-One chopper...
Read more...
-
Praga CD 430, a bike with a romantic name
2015-03-30 18:06:55
Such a romantic name for such a usual bike, as to my mind.
The Praga CD 430 is an Enduro, off road bike that was made and sold all over the world beginning in 2003. It is...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 Tauris Brio 50 4T
- 2011 Tauris Brisa 50 4T
- 2011 Tauris Capri 125 4T
- 2011 Tauris Capri 50 4T
- 2011 Tauris Corona 50 4T
- 2011 Tauris Cubana 125 4T
- 2011 Tauris Cubana 50 4T
- 2011 Tauris Fiera 125 4T
- 2011 Tauris Fiera 125 Xtreme 4T
- 2011 Tauris Fiera 50 2T
- 2011 Tauris Fiera 50 Xtreme 2T
- 2011 Tauris Fuego 50 2T
- 2011 Tauris Matador 125
- 2011 Tauris Mistral 50 2T
- 2011 Tauris Samba 50 2T Racing
- 2011 Tauris Strada 125 4T
- 2011 Tauris Strada 50 2T
- 2011 Terra Modena 198
- 2011 TGB 101S 50
- 2011 TGB Bull 125 RS
