2011 Xmotos X33 MD125 gallery
2011 Xmotos X33 MD125
TYPE: Super motard
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 125.00 ccm (7.63 cubic inches) | Power: | 9,66 |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 56.5 x 49.5 mm (2.2 x 1.9 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.2:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 66.0 kg (145.5 pounds) |
| Seat height: | 910 mm (35.8 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,475 mm (58.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 100/90-18 |
| Rear tyre dimensions: | 100/90-18 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Double disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 7.50 litres (1.98 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | White, Orange, Red, Black |
News
-
Xmotos XB-21 leading the sales race
2015-03-28 01:17:33
Motorcycles under the Xmotos brand have gained an immense popularity not only among the restless teenagers, but among more modest fans of fast driving.
Accurate as a watch its production line, professional staff experience and original ideas►
Read more...
-
UM Arrow 150 - an arrow on the road
2015-03-31 12:22:51
The UM Arrow 150 is a two-wheeled scooter, which features a 1-cylinder 4-stroke engine with a displacement of 149 cc.
The scooter includes a one-piece body, as well as the footrest, what allows you to sit comfortably...
Read more...
-
Ural M-63 - from the range of heavy bikes
2015-03-31 12:17:22
The Ural M-63 belongs to heavy class motorcycles. This motorcycle was launched on the motorcycle Orbitsc factory.
The first bike was made at the factory in 1964. The Ural M-63 replaced the motorcycle Ural M-62. The main...
Read more...
-
Vyrus 984 C3 V2: a technical attempt to reach a miracle
2015-03-31 12:03:47
Vyrus 984 C3 V2 is a piece of artful work of David Rodrigo, the genius designer. Considering to be a king of techno design, Rodrigo embodied in the life a plenty of amazing technological discoveries.
Vyrus 984...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 PGO Ligero RS 50
- 2011 PGO No Fear 50
- 2011 PGO PMS Sport 110
- 2011 PGO PMX 110
- 2011 PGO PMX 50
- 2011 PGO PMX Naked 110
- 2011 PGO PMX Naked 50
- 2011 PGO PMX Sport 50
- 2011 PGO T-Rex 125
- 2011 PGO T-Rex 150
- 2011 PGO T-Rex 50
- 2011 PGO TR3 50
- 2011 PGO X-Hot 125 Carb
- 2011 PGO X-Hot 125 EFI
- 2011 PGO X-Hot 150 Carb
- 2011 PGO X-Hot 150 EFI
- 2011 PGO X-Hot 50
- 2011 Piaggio Beverly 300ie
- 2011 Piaggio Beverly Cruiser 500
- 2011 Piaggio BV Tourer 250

