2011 Xmotos XTR 125 gallery
2011 Xmotos XTR 125
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 119.70 ccm (7.30 cubic inches) | Power: | 8,72 |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 52.4 x 55.5 mm (2.1 x 2.2 inches) | Gearbox: | |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 79.0 kg (174.2 pounds) |
| Seat height: | 790 mm (31.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,240 mm (48.8 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 3.50 litres (0.92 gallons) |
| Starter: | Kick |
| Color options: | White, Orange, Red, Black |
News
-
Xmotos XB-21 leading the sales race
2015-03-28 01:17:33
Motorcycles under the Xmotos brand have gained an immense popularity not only among the restless teenagers, but among more modest fans of fast driving.
Accurate as a watch its production line, professional staff experience and original ideas►
Read more...
-
NCR 848 boosts the power
2015-03-30 16:03:58
The NCR 848 is a powerful and sexy sports bike. It is incredibly trendy and was made and produced in 2011.
It has a V2, four-stroke engine and an electric starter. It has a chain transmission and...
Read more...
-
MZ ETZ 125 - with greetings from 90s
2015-03-30 15:45:40
Old but gold MZ ETZ 125 with greetings from 90s can still be seen on the roads.
The MZ ETZ 125 is a classic bike that was first made in 1992 and more models were produced in the...
Read more...
-
MV Agusta Brutale improving efficiency
2015-03-30 15:24:39
The fans of brutal Italian bikes would surely love this MV Agusta Brutale - just look at the brand name!
The MV Agusta Brutale is a naked bike from 2013. The MV Agusta Brutale is valued at $11,998...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 Honda VTX1300C
- 2011 Honda VTX1300R
- 2011 Honda VTX1300T
- 2011 Honda VTX1800F
- 2011 Honda VTX1800N
- 2011 Honda VTX1800T
- 2011 Honda XL1000V Varadero
- 2011 Honda XL700V Transalp
- 2011 Honda XR230
- 2011 Honda XR230 Motard
- 2011 Honda XR650L
- 2011 Honda Zoomer
- 2011 Horex VR6 Roadster
- 2011 Husaberg FE 390
- 2011 Husaberg FE 450
- 2011 Husaberg FE 570
- 2011 Husaberg FS 570
- 2011 Husaberg FX 450
- 2011 Husaberg TE 250
- 2011 Husaberg TE 300

