2011 Shineray XY250 5 gallery
2011 Shineray XY250 5
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 232.60 ccm (14.19 cubic inches) | Power: | 16,09 |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 69.0 x 62.2 mm (2.7 x 2.4 inches) | Gearbox: | |
| Cooling system: | Oil & air | Compression: | 9.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 150.0 kg (330.7 pounds) |
| Seat height: | 780 mm (30.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,375 mm (54.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 110/70-17 |
| Rear tyre dimensions: | 140/60-17 |
| Front brakes: | Single disc. Radial-mounted two-piston calipers |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 16.00 litres (4.23 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Blue |
News
-
Shineray XY125-5 is ready to all possible issues on your way
2015-03-31 01:37:32
If you have a desire to run fast across city streets or to make breathtaking jumps, Shineray XY125-5 is your happy choice.
Almost all motorcycles that belong to Enduro class, in fact, constitute a light bike with►
Read more...
-
Vespa Cosa 200 GS: people like it!
2015-03-31 03:48:25
The Vespa scooters have been launched by the Italian Piaggio & Co already more than half a century. During this time, nobody from fans of such vehicles didn't dare to have doubts about the quality of scooters of...
Read more...
-
Vertemati S 501 Supermoto: a real supermotard
2015-03-31 03:42:55
The main priority of the developers of Vertemati always was designing high-speed and multi-function units from the supermotard class. Such as model Vertemati S 501 Supermoto. This model has great potential for racing.
One of the most...
Read more...
-
Vento V-Thunder: Can you hear a thunder on the road?
2015-03-31 03:39:08
During more than ten years, Vento Motorcycles U.S.A. company has been producing high-quality motorcycles. Vento launches scooters, motorcycles, and ATVs.
Their bikes comply the highest quality requirements and are affordable for all groups of customers. All Vento...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 Victory Kingpin 8 Ball
- 2011 Victory Vegas
- 2011 Victory Vegas 8 Ball
- 2011 Victory Vegas Jackpot
- 2011 Victory Vision 8 Ball
- 2011 Victory Vision Tour
- 2011 Victory Zach Ness Vegas
- 2011 Viper Diamondback
- 2011 Vyrus 984 C3 2V
- 2011 Vyrus 985 C3 4V
- 2011 Wakan 100
- 2011 Xingyue XY 400
- 2011 Xingyue XY 400GY
- 2011 Xingyue XY 400GY-2
- 2011 Xingyue XY 400Y
- 2011 Xingyue XY 400Y-2
- 2011 Xingyue XY125ZK
- 2011 Xingyue XY150
- 2011 Xingyue XY150T-4
- 2011 Xingyue XY150T-6

