2012 Victory Vegas gallery
2012 Victory Vegas
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1737.14 ccm (106.00 cubic inches) | Power: | 97 |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 101.0 x 108.0 mm (4.0 x 4.3 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Oil & air | Compression: | 9.4:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 292.6 kg (645.0 pounds) |
| Seat height: | 640 mm (25.2 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,684 mm (66.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/90-21 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-B18 |
| Front brakes: | Double disc. Floating rotor with 4-piston calipers |
| Rear brakes: | Single disc. Floating rotor with 2-piston caliper |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 17.03 litres (4.50 gallons) |
| Color options: | Imperial Blue and Pearl White, Two Tone Sunset Red and Pearl White |
News
-
Victory V92C, a real American cruiser
2015-03-31 03:55:46
The Victory V92C was released in 2000. This motorcycle has a good potential and its shortcomings, which were identified by practices, were fixed in later models, starting with 2002. The original model has an engine with a displacement►
Read more...
-
Roxon P-ONE 10/10 makes your city ride much easier
2015-03-27 02:22:43
From the moment they were created, motorcycles always attracted thousands and thousands of thrill-seekers, adrenaline and headwind junkies.
Today the bike is not necessarily a wild horse that will take you on the highway at breakneck speed....
Read more...
-
Rokon Ranger, a thick-and-thin friend
2015-03-27 02:14:01
Today we will meet with Rokon, an all-wheel drive motorcycle. It was produced in the 50s of the last century in the US by the Rokon Company. This unique bike still retains its popularity among hunters, explorers of...
Read more...
-
Fantic TX 150 Caballero, the unrivaled runner in street racing
2015-03-27 02:05:25
This is a great bike for those who love to do motor cross or dirt track racing.
The Fantic TX 150 Caballero is a classic bike from the 1980’s. It has been sold all over the country,...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2012
- 2012 Kawasaki KX450F
- 2012 Kawasaki KX450F Leo Vince
- 2012 Kawasaki KX65
- 2012 Kawasaki KX85
- 2012 Kawasaki KX85-I Monster Energy
- 2012 Kawasaki KX85-II
- 2012 Kawasaki KX85-II Monster Energy
- 2012 Kawasaki Ninja 1000
- 2012 Kawasaki Ninja 1000 ABS
- 2012 Kawasaki Ninja 250R
- 2012 Kawasaki Ninja 650
- 2012 Kawasaki Ninja ZX-10R
- 2012 Kawasaki Ninja ZX-10R ABS
- 2012 Kawasaki Ninja ZX-14R
- 2012 Kawasaki Ninja ZX-6R
- 2012 Kawasaki Ninja ZX-6R Performance
- 2012 Kawasaki Versys 1000
- 2012 Kawasaki Versys 650
- 2012 Kawasaki Versys Tourer
- 2012 Kawasaki VN1700 Classic

