2007 Victory Hammer gallery
2007 Victory Hammer
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1634.00 ccm (99.71 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 101.0 x 102.0 mm (4.0 x 4.0 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.8:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 298.0 kg (657.0 pounds) |
| Seat height: | 671 mm (26.4 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,669 mm (65.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 130/70-R18 |
| Rear tyre dimensions: | 250/40-18 |
| Front brakes: | Double disc. 4-piston caliper |
| Rear brakes: | Single disc. 2-piston caliper |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 17.03 litres (4.50 gallons) |
| Color options: | Black, Turbo Silver with Firemist Clear Nuclear Sunset |
News
-
Victory V92C, a real American cruiser
2015-03-31 03:55:46
The Victory V92C was released in 2000. This motorcycle has a good potential and its shortcomings, which were identified by practices, were fixed in later models, starting with 2002. The original model has an engine with a displacement►
Read more...
-
E-Max 100L reveals the electric power
2015-03-26 00:53:01
The E-Max 100L is a great scooter for those young riders or just fans of bikes, in general. Most of these models were made in the middle 2000’s around 2008 to 2010, but some are still being made...
Read more...
-
The electric ECRP 1.4 racebike sells itself!
2015-03-26 00:45:53
If your aim is to look for one of the sportiest and sleekest bikes, look no further than the ECRP 1.4. This electric bike has been produced since the early 2000’s and is still being produced and sold...
Read more...
-
Ecosse Heretic Ag, limited edition
2015-03-26 00:38:38
The Ecosse Heretic Ag is considered a naked bike of Titanium limited edition series.
This bike can be changed and designed in many different ways. It comes in the basic silver color frame, but many fans of...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
-
Kawasaki GPX600R (reduced effect)
-
Kawasaki VN-15SE (reduced effect)
-
Kawasaki Tengai (reduced effect)
Other motorcycles in 2007
- 2007 Vespa LXV 125
- 2007 Vespa PX 125
- 2007 Vespa S
- 2007 Victory Hammer S
- 2007 Victory Kingpin
- 2007 Victory Kingpin Tour
- 2007 Victory Ness Signature Series
- 2007 Victory Vegas
- 2007 Victory Vegas 8 Ball
- 2007 Victory Vegas Jackpot
- 2007 VOR EN-E 530 Enduro
- 2007 VOR EN-MAR 450 Enduro
- 2007 VOR EN-MAR 530 Enduro
- 2007 VOR MX 450 Motocross
- 2007 VOR MX 530 Motocross
- 2007 VOR SM-E 450 Supermotard
- 2007 VOR SM-E 530 Supermotard
- 2007 VOR SM-RC 450 Supermotard
- 2007 VOR SM-RC 570 Supermotard

