2006 Suzuki GSX-R 600 gallery
2006 Suzuki GSX-R 600
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 599.00 ccm (36.55 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | In-line four | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 67.0 x 42.5 mm (2.6 x 1.7 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 161.0 kg (354.9 pounds) |
| Seat height: | 810 mm (31.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,400 mm (55.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 17.00 litres (4.49 gallons) |
| Color options: | White/Blue, Red/Black, Black/Gray, Silver/White |
News
-
Suzuki Bandit 400 is ideal for the urban ride
2015-03-31 02:12:22
If you are a resident of the metropolis, who wants to choose the first motorcycle and feel a real drive, the perfect choice for you will become Suzuki Bandit 400!
Why Bandit? Because this bike has excellent►
Read more...
-
A custom bike Dam Tech Twin American 13c Delaware being an extraordinary legend
2015-03-24 18:53:23
The Dam Tech Twin American 13c Delaware is one of the most popular motorcycles in the United States. Each and every one of these bikes is handmade only, and the quality of craftsmanship that is put into these...
Read more...
-
Choosing a sporting Dafra Speed 150, you should know this!
2015-03-24 18:48:35
For fans of sporting bikes and dirt track racing, the Dafra Speed 150 is one of the best bikes on the market today.
These bikes have been made and manufactured for quite a few decades. The Dafra Speed...
Read more...
-
Dafier DFE 100 - oldest but trusted
2015-03-24 18:43:55
The Dafier DFE 100 is one of the oldest and trusted bikes on the market today. These bikes have been made and manufactured since the early 1970’s and offer some of the best quality that there is.
This...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2006
- 2006 Rieju SMX 50
- 2006 Rieju SMX 50 Pro
- 2006 Rieju Spike
- 2006 Sachs Dirty Devil 50
- 2006 Sachs Roadster 650
- 2006 Sachs X-Road
- 2006 Sachs XTC 125
- 2006 Sherco 0.5
- 2006 Sherco 0.8
- 2006 Sherco 1.25
- 2006 Sherco 2.0
- 2006 Sherco 2.5
- 2006 Sherco 2.5i Enduro
- 2006 Sherco 2.9
- 2006 Sherco 3.2
- 2006 Sherco 4.5i Enduro
- 2006 Sherco 5.1i Enduro
- 2006 Sherco Champion 50 Supermotard
- 2006 Sherco CityCorp 125 Enduro
- 2006 Sherco CityCorp 125 Supermotard

