2009 Victory Hammer gallery
2009 Victory Hammer
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1638.00 ccm (99.95 cubic inches) | Power: | 97 |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 101.0 x 102.0 mm (4.0 x 4.0 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 8.7:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 303.0 kg (668.0 pounds) |
| Seat height: | 673 mm (26.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,669 mm (65.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 130/70-R18 |
| Rear tyre dimensions: | 250/40-R18 |
| Front brakes: | Double disc. 4-piston caliper |
| Rear brakes: | Single disc. 2-piston caliper |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 17.03 litres (4.50 gallons) |
| Color options: | Solid Black, Solid Super Graphite, Sunset Red w/Extreme Graphics, Nuclear Sunset w/Extreme Graphics |
News
-
Victory V92C, a real American cruiser
2015-03-31 03:55:46
The Victory V92C was released in 2000. This motorcycle has a good potential and its shortcomings, which were identified by practices, were fixed in later models, starting with 2002. The original model has an engine with a displacement►
Read more...
-
Some special traits of Neander Turbo Diesel 1400
2015-03-30 16:07:18
The Neander Turbo Diesel 1400 is a bike from 2012. It is a custom cruiser that is incredibly light for a larger bike.
The Neander Turbo Diesel 1400 has a four-stroke, twin cylinder Diesel engine. It has...
Read more...
-
NCR 848 boosts the power
2015-03-30 16:03:58
The NCR 848 is a powerful and sexy sports bike. It is incredibly trendy and was made and produced in 2011.
It has a V2, four-stroke engine and an electric starter. It has a chain transmission and...
Read more...
-
MZ ETZ 125 - with greetings from 90s
2015-03-30 15:45:40
Old but gold MZ ETZ 125 with greetings from 90s can still be seen on the roads.
The MZ ETZ 125 is a classic bike that was first made in 1992 and more models were produced in the...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 Sherco ST 0.80
- 2009 Sherco ST 1.25
- 2009 Sherco ST 2.5
- 2009 Sherco ST 2.9
- 2009 Sherco ST 3.2 F
- 2009 Sherco ST Racing 3.2 F
- 2009 Skyteam Aero 50
- 2009 Skyteam Girino 50
- 2009 Skyteam Le Mans Club 50
- 2009 Skyteam Le Mans Pro 50
- 2009 Skyteam ST125-11
- 2009 Skyteam ST125-2 V-raptor
- 2009 Skyteam ST125SM
- 2009 Skyteam ST250 SM
- 2009 Skyteam T-Rex 125
- 2009 Skyteam V-Raptor 125
- 2009 Suzuki Adress 125
- 2009 Suzuki Bandit 650
- 2009 Suzuki Boulevard C109R
- 2009 Suzuki Boulevard C109RT

