2009 Victory Cory Ness Jackpot gallery
2009 Victory Cory Ness Jackpot
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1731.00 ccm (105.63 cubic inches) | Power: | 97 |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 101.0 x 108.0 mm (4.0 x 4.3 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Oil & air | Compression: | 9.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 294.0 kg (648.2 pounds) |
| Seat height: | 653 mm (25.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,684 mm (66.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/90-21 |
| Rear tyre dimensions: | 250/40-R18 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 17.03 litres (4.50 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Ness Series Custom Color |
News
-
Victory V92C, a real American cruiser
2015-03-31 03:55:46
The Victory V92C was released in 2000. This motorcycle has a good potential and its shortcomings, which were identified by practices, were fixed in later models, starting with 2002. The original model has an engine with a displacement►
Read more...
-
Sporting bike with the Blata Origami B1
2015-03-18 18:05:11
These bikes are manufactured completely for the sports segment. The Blata Origami B1 bike is only for bikers willing to take on high speed and ride on race tracks. This runs only on tracks with no disturbances and...
Read more...
-
Indian Scout 86: riding the elegance
2015-03-23 14:57:12
The bike was first manufactured by the American bike maker firm Indian in the year 1993. This bike attracts riders with its amazing high power and torque. The Indian Scout 86 motorbike has got the best engine with...
Read more...
-
The strong and powerful LML Beamer
2015-03-23 22:58:03
This bike is an entry level sports type bike manufactured in the year 2010 by the LML bike makers. The LML Beamer bike sports a sleek design and a strong body aimed to perform on the roads. The...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 Kymco Xciting 500 Ri
- 2009 Lambretta Due 50
- 2009 Lambretta Pato 125
- 2009 Lambretta Uno 150
- 2009 Lambretta Uno 50
- 2009 Lifan Delta 250cc V Twin
- 2009 Lifan Huntaway 200
- 2009 Lifan LF125-7D
- 2009 Lifan LF200 GS Sport
- 2009 Lifan LF250 Cruiser
- 2009 Lifan LF250 Elite
- 2009 Lifan LF400 V Twin
- 2009 Lifan LF50QGY
- 2009 Lifan Matrix 125
- 2009 Lifan Metro 50
- 2009 Lifan Smart 125
- 2009 Lifan Smart 50
- 2009 Linhai Drive In
- 2009 Linhai Eggy 125
- 2009 Linhai Mainstreet 300

