2009 Honda VFR800 gallery
2009 Honda VFR800
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 782.00 ccm (47.72 cubic inches) | Power: | 107 |
| Engine type: | V4 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 72.0 x 48.0 mm (2.8 x 1.9 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.6:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 218.0 kg (480.6 pounds) |
| Seat height: | 805 mm (31.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,460 mm (57.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 22.00 litres (5.81 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Black, dark red, white |
News
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well►
Read more...
-
Znen ZN 125-21, a perfect bike for active touring
2015-03-27 16:12:53
This cute bike keeps attention with its design in retro style and in a strange way will remind you someone else. And no wonder, because Znen ZN 125-21 is externally very similar to the Honda Joker, as it...
Read more...
-
Feel the Spirit of Sport with Zest Balanco 125 Sport Spirit
2015-03-27 16:05:01
Zest Balanco 125 Sport Spirit belongs to the category of powerful sports bikes. This is quite a dangerous vehicle, especially when a rider has any experience in it.
This machine is also stuffed with all kinds of...
Read more...
-
Zero Engineering Type 5 Evo: exclusive custom style
2015-03-27 15:44:33
Zero Engineering has established itself as one of the best companies engaged in the manufacture of exclusive custom bikes. The company built its reputation on old school aesthetic traditions and impeccable quality of materials and work, and to...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 Big Bear Choppers Sled ProStreet 114 X-Wedge
- 2009 Big Bear Choppers Venom 100 Carb
- 2009 Big Bear Choppers Venom 100 EFI
- 2009 Big Bear Choppers Venom ProStreet 100 Carb
- 2009 Big Bear Choppers Venom ProStreet 100 EFI
- 2009 Big Dog Coyote
- 2009 Big Dog K-9
- 2009 Big Dog Mastiff
- 2009 Big Dog Pitbull
- 2009 Big Dog Ridgeback
- 2009 Big Dog Wolf
- 2009 Bimota DB5R
- 2009 Bimota DB5S
- 2009 Bimota DB6 Delirio
- 2009 Bimota DB6R
- 2009 Bimota DB7
- 2009 Bimota DB7 Oronero
- 2009 Bimota Disabike
- 2009 Bimota Tesi 3D
- 2009 Blata Blatino

