2009 Honda Varadero 125 gallery
2009 Honda Varadero 125
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 125.00 ccm (7.63 cubic inches) | Power: | 14,21 |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 42.0 x 45.0 mm (1.7 x 1.8 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.8:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 152.0 kg (335.1 pounds) |
| Seat height: | 800 mm (31.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,450 mm (57.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 100/90-M18 |
| Rear tyre dimensions: | 130/80-M17 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 16.80 litres (4.44 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Red, black, gray |
News
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well►
Read more...
-
A custom bike Dam Tech Twin American 13c Delaware being an extraordinary legend
2015-03-24 18:53:23
The Dam Tech Twin American 13c Delaware is one of the most popular motorcycles in the United States. Each and every one of these bikes is handmade only, and the quality of craftsmanship that is put into these...
Read more...
-
Choosing a sporting Dafra Speed 150, you should know this!
2015-03-24 18:48:35
For fans of sporting bikes and dirt track racing, the Dafra Speed 150 is one of the best bikes on the market today.
These bikes have been made and manufactured for quite a few decades. The Dafra Speed...
Read more...
-
Dafier DFE 100 - oldest but trusted
2015-03-24 18:43:55
The Dafier DFE 100 is one of the oldest and trusted bikes on the market today. These bikes have been made and manufactured since the early 1970’s and offer some of the best quality that there is.
This...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 Yamaha FZ6
- 2009 Yamaha FZ6 Fazer S2
- 2009 Yamaha FZ6 Fazer S2 ABS
- 2009 Yamaha FZ6 S2
- 2009 Yamaha FZ6 S2 ABS
- 2009 Yamaha FZ6R
- 2009 Yamaha FZS
- 2009 Yamaha Giggle
- 2009 Yamaha Jog R
- 2009 Yamaha Jog RR
- 2009 Yamaha Majesty
- 2009 Yamaha Majesty 125
- 2009 Yamaha Majesty 400 ABS
- 2009 Yamaha Midnight Warrior
- 2009 Yamaha MT-01
- 2009 Yamaha MT-03
- 2009 Yamaha Neos
- 2009 Yamaha Neos 4S
- 2009 Yamaha PW50
- 2009 Yamaha PW80

