2009 Lambretta Uno 150 gallery
2009 Lambretta Uno 150
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 149.60 ccm (9.13 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 54.7 x 57.8 mm (2.2 x 2.3 inches) | Gearbox: | Automatic |
| Cooling system: | Air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 113.4 kg (250.0 pounds) |
| Seat height: | 787 mm (31.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,270 mm (50.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-12 |
| Rear tyre dimensions: | 120/70-12 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | Red, white, black, silver, pink, orange |
News
-
Extremely rare Lambretta Due 50
2015-03-23 17:55:05
It is indeed extremely rare to find such features in any 50 cc scooter that you can find in the Lambretta Due 50. These features make the scooter special for each owner who wants to own something that►
Read more...
-
Ural M-63 - from the range of heavy bikes
2015-03-31 12:17:22
The Ural M-63 belongs to heavy class motorcycles. This motorcycle was launched on the motorcycle Orbitsc factory.
The first bike was made at the factory in 1964. The Ural M-63 replaced the motorcycle Ural M-62. The main...
Read more...
-
Vyrus 984 C3 V2: a technical attempt to reach a miracle
2015-03-31 12:03:47
Vyrus 984 C3 V2 is a piece of artful work of David Rodrigo, the genius designer. Considering to be a king of techno design, Rodrigo embodied in the life a plenty of amazing technological discoveries.
Vyrus 984...
Read more...
-
Vuka RM 125, a new leader of South African market
2015-03-31 11:55:27
Vuka Scuta, a South African company, started its work in 2006. Now Vuka is engaged in the manufacture and sale of scooters.
On the wave of a huge increase in the popularity of these vehicles in the...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 Vespa GTS 125
- 2009 Vespa GTS 250ie
- 2009 Vespa GTS 300 Super
- 2009 Vespa GTV 125
- 2009 Vespa GTV 250 ie
- 2009 Vespa LX 125
- 2009 Vespa LX 125 Navy
- 2009 Vespa LX 150
- 2009 Vespa LX 50 2T
- 2009 Vespa LX 50 4T
- 2009 Vespa LX 50 Navy
- 2009 Vespa LXV 125
- 2009 Vespa LXV 150
- 2009 Vespa LXV 50
- 2009 Vespa PX 125
- 2009 Vespa S 125
- 2009 Vespa S 150
- 2009 Vespa S 50
- 2009 Vespa Zafferano 125
- 2009 Vespa Zafferano 50

