2009 KTM 990 Supermoto T gallery
2009 KTM 990 Supermoto T
TYPE: Super motard
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 999.00 ccm (60.96 cubic inches) | Power: | 113,98 |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | Gearbox: | 6-speed | |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 196.0 kg (432.1 pounds) |
| Seat height: | 875 mm (34.4 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,510 mm (59.4 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-17 |
| Front brakes: | Double disc. 2 x Brembo four piston fixed-caliper, radially bolted |
| Rear brakes: | Single disc. Brembo 2-piston floating caliper, brake disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 19.00 litres (5.02 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Orange, silver |
News
-
Excellent pleasure with KTM 1190 Adventure
2015-03-23 17:38:57
Those of you who are searching not only the bike best for adventure sport but also the world’s safest motorcycle can go for the KTM 1190 Adventure. The company KTM had brought its first model 1190 Adventure this►
Read more...
-
Donghai SM 750 - one of the best touring bikes in the class
2015-03-25 21:53:04
The Donghai SM 750 is a bike that has been considered a very classic model. Made in the late 1980’s, these bikes are very popular among collectors and riders of all ages.
They are defined as touring-class...
Read more...
-
One of the most popular classic bikes of the world, Dnepr MT 10 (with sidecar)
2015-03-25 21:31:20
Made by the Dnepr Company, the Dnepr MT 10 was made in the late 1990’s and is still considered one of the classic bikes of today.
The Dnepr MT 10 has become very popular among riders and...
Read more...
-
This military-painted Dirico Flyer beats all the standards!
2015-03-25 21:07:13
There are quite a few fans of the Dirico Flyer. From famous celebrities and rock stars, this bike is still one of the most popular on the market today. The bike is still being produced and is popular...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 Hyosung Aquila GV 250 EFI
- 2009 Hyosung FC-1
- 2009 Hyosung GT 125
- 2009 Hyosung GT 125 R
- 2009 Hyosung GT 250
- 2009 Hyosung GT 250 EFI
- 2009 Hyosung GT 250 R
- 2009 Hyosung GT 250 R EFI
- 2009 Hyosung GT 650
- 2009 Hyosung GT 650 EFI
- 2009 Hyosung GT 650 R
- 2009 Hyosung GT 650 R EFI
- 2009 Hyosung GV 125 C
- 2009 Hyosung GV 250
- 2009 Hyosung GV 650 Aguila
- 2009 Hyosung GV 650 EFI
- 2009 Hyosung MS3 125
- 2009 Hyosung MS3 250
- 2009 Hyosung RT 125 D
- 2009 Hyosung RX 125 D E

