2000 KTM 640 LC4 Adventure R gallery
2000 KTM 640 LC4 Adventure R
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 625.00 ccm (38.14 cubic inches) | Power: | 49 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | Gearbox: | 5-speed | |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 154.0 kg (339.5 pounds) |
| Seat height: | 955 mm (37.6 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,510 mm (59.4 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 28.00 litres (7.40 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Orange/blue |
News
-
Excellent pleasure with KTM 1190 Adventure
2015-03-23 17:38:57
Those of you who are searching not only the bike best for adventure sport but also the world’s safest motorcycle can go for the KTM 1190 Adventure. The company KTM had brought its first model 1190 Adventure this►
Read more...
-
Motolevo 125 wins over enthusiasts!
2015-03-30 14:36:23
The Motolevo 125 was first produced and manufactured in 2000, and immediately won over the bike enthusiasts.
It is a very popular classic bike among veteran and younger riders. It handles very well and is easy to...
Read more...
-
MotoCzysz C1 990: difficult to pronounce, easy to ride
2015-03-30 04:03:04
If you can pronounce the awfully difficult brand name of this bike, you definitely can ride it!
The MotoCzysz C1 990 is from 2011 and is considered to be a sports bike. This is one of the...
Read more...
-
A plain design plus simple colours defining the Motobi 254
2015-03-30 03:56:10
The Motobi 254 is a classic bike from the early to late 1990’s. Featuring a simple design and plain colors, it was considered to be one of the design predecessors of such bike giants as Benelli or Moto...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2000
- 2000 Yamaha TW 125
- 2000 Yamaha VMX 1200 V-Max
- 2000 Yamaha WR400 F
- 2000 Yamaha XJ 600 N Diversion
- 2000 Yamaha XJ 600 S Diversion
- 2000 Yamaha XJ 900 S Diversion
- 2000 Yamaha XJR 1300
- 2000 Yamaha XJR 1300 SP
- 2000 Yamaha XT 350
- 2000 Yamaha XT 600 E
- 2000 Yamaha XV 125 S Virago
- 2000 Yamaha XV 125 Virago
- 2000 Yamaha XV 1600 Wild Star
- 2000 Yamaha XV 250 S Virago
- 2000 Yamaha XV 250 Virago
- 2000 Yamaha XV 535 DX Virago Deluxe
- 2000 Yamaha XVS 1100 A DragStar Classic
- 2000 Yamaha XVS 1100 Drag Star
- 2000 Yamaha XVS Drag Star 125
- 2000 Yamaha XVS Drag Star 650

