2014 KTM 50 SX Mini gallery
2014 KTM 50 SX Mini
TYPE: Cross Minibike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 49.00 ccm (2.99 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, two-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 39.5 x 40.0 mm (1.6 x 1.6 inches) | Gearbox: | 1-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 39.0 kg (86.0 pounds) |
| Seat height: | 558 mm (22.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 914 mm (36.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front brakes: | Single disc. Two-pot brake caliper |
| Rear brakes: | Single disc. Two-pot brake caliper |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 2.00 litres (0.53 gallons) |
| Starter: | Kick |
| Color options: | Orange/black/white |
News
-
Excellent pleasure with KTM 1190 Adventure
2015-03-23 17:38:57
Those of you who are searching not only the bike best for adventure sport but also the world’s safest motorcycle can go for the KTM 1190 Adventure. The company KTM had brought its first model 1190 Adventure this►
Read more...
-
Horex 1400 TI showing off the sport spirit
2015-03-23 14:38:38
The Horex 1400 TI is a German assembled motorbike which serves for high performance with a four-stroke powered engine. The engine is a 1388 cc one with a fuel capacity of 36l. The body weight is around 296...
Read more...
-
An iconic choice - Brammo Empulse
2015-03-18 18:33:53
Looking for an electronic motorcycle that can offer a great performance without compromising on the look and feel of the vehicle, and then you should look no further than the Brammo Empulse. It is a great looking and...
Read more...
-
The Czech monster, Jawa 350
2015-03-18 14:48:26
The Czech Republic introduced this motorcycle into the world and it has been imported all over the world since the 1950s. This motorcycle became incredibly popular in at least 120 countries because of its stylish look and its...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2014
- 2014 Yamaha XJ6 SP
- 2014 Yamaha XJR 1300
- 2014 Yamaha XJR 1300 Eau Rouge by Deus
- 2014 Yamaha XT 1200Z
- 2014 Yamaha XT 1200ZE
- 2014 Yamaha XT 250
- 2014 Yamaha XT 660 R
- 2014 Yamaha XT 660 X
- 2014 Yamaha XT 660Z Tenere
- 2014 Yamaha XT 660Z Tenere ABS
- 2014 Yamaha XV1900A Casual Full Dress
- 2014 Yamaha XV1900A Midnight Star
- 2014 Yamaha XV950
- 2014 Yamaha XV950R
- 2014 Yamaha XVS 1300 A Midnight Star
- 2014 Yamaha XVS1300 CFD
- 2014 Yamaha XVS1300 Custom
- 2014 Yamaha XVS950A Midnight Star
- 2014 Yamaha YBR 125
- 2014 Yamaha YBR 125 Custom

