2014 Harley-Davidson CVO Breakout gallery
2014 Harley-Davidson CVO Breakout
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1802.69 ccm (110.00 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 101.6 x 111.3 mm (4.0 x 4.4 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.2:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 317.0 kg (698.9 pounds) |
| Seat height: | 630 mm (24.8 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,709 mm (67.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 130/60-B21 |
| Rear tyre dimensions: | 240/40-R18 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 18.93 litres (5.00 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Molten Silver and Black Diamond with Forged Iron Graphics, Candy Cobalt and Molten Silver with Abyss Blue Graphics, Hard Candy Sedona Sand and nbsp;and Blaze Orange with Abyss Black Graphics |
News
-
Harley-Davidson Sportster 883 Roadster, an immortal legend in the world of the bikes
2015-03-27 23:32:35
This brand name sounds like an immortal legend, and this brand name is Harley-Davidson.
The Harley-Davidson Sportster 883 Roadster has the look and feel of the motorcycles from the Hollywood movies. It is very popular among older►
Read more...
-
Hercules K 125 Military Sparking the Performance
2015-03-21 17:02:14
The military sport touring bike has a vintage feel along with the tough military looks. It can be used by new to extremely advanced riders. The light weighing machine with a dry weight of 135 kg can be...
Read more...
-
CH Racing WSM 50: A small scooter with huge potential
2015-03-18 22:24:03
Those of bike dreamers who are searching for a small scooter which comes close in competition with a superbike, with loads of power they should opt for CH Racing WSM 50. This is a small scooter in the...
Read more...
-
CCM 604 R: Cheap yet good motorcycle
2015-03-18 22:09:27
You would find the CCM 604 R is available in various styles. But all the bikes have the same build with the Rotax motor essentially and excellent suspension propelling as well. It has the powerful Suzuki engine which...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2014
- 2014 KTM 250 XCF-W
- 2014 KTM 300 EXC
- 2014 KTM 300 XC
- 2014 KTM 300 XC-W
- 2014 KTM 350 EXC-F
- 2014 KTM 350 SX-F
- 2014 KTM 350 XC-F
- 2014 KTM 350 XCF-W
- 2014 KTM 390 Duke ABS
- 2014 KTM 450 EXC
- 2014 KTM 450 SMR
- 2014 KTM 450 SX-F
- 2014 KTM 450 XC-F
- 2014 KTM 450 XC-W
- 2014 KTM 50 SX
- 2014 KTM 50 SX Mini
- 2014 KTM 500 EXC
- 2014 KTM 500 XC-W
- 2014 KTM 65 SX
- 2014 KTM 690 ABS Duke

