2014 Honda CB500X ABS gallery
2014 Honda CB500X ABS
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 471.00 ccm (28.74 cubic inches) | Power: | 46.94 |
| Engine type: | Twin, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 67.0 x 66.8 mm (2.6 x 2.6 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 10.7:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 182.0 kg (401.2 pounds) |
| Seat height: | 810 mm (31.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,421 mm (55.9 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-17 |
| Rear tyre dimensions: | 160/60-17 |
| Front brakes: | Double disc. Wave disc. Two-piston calipers. ABS. |
| Rear brakes: | Single disc. Wave disc. ABS. |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 17.30 litres (4.57 gallons) |
| Color options: | Pearl White |
News
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well►
Read more...
-
The king BMC Choppers Big Daddy
2015-03-18 18:10:03
This bike is one of the bravest as well as the highest rated choppers in the bike manufacturing history. The 6 speed transmission and v2 two-stroke engines with a tank capacity of 15.56 L gives the opportunity to...
Read more...
-
The Bikers Dream Hero Honda CBZ
2015-03-21 17:06:03
This dream bike came into existence in the year 1999. Hero Honda was manufactured by none other than the Hero MotoCorp. This bike can attain a high speed of 111km per hour. The body has been designed beautifully...
Read more...
-
AJP PR4 Enduro - for those who love riding
2015-03-18 15:28:44
The AJP PR4 Enduro that made in Portugal is a great bike both for the beginners as well as those riders who genuinely just love to ride. This bike features Paioli suspension and a see-thru gas tank that...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
-
Big Bear Choppers Reaper 100 Carb
-
Big Bear Choppers Devil´s Advocate 100 EFI
-
Big Bear Choppers Devil´s Advocate ProStreet 100 EFI
Other motorcycles in 2014
- 2014 KTM 690 SMC R
- 2014 KTM 85 SX 17-14
- 2014 KTM Freeride 250 R
- 2014 KTM Freeride 350
- 2014 KTM Freeride E
- 2014 KTM RC 125
- 2014 KTM RC 200
- 2014 KTM RC 390
- 2014 Moto Guzzi California 1400 Custom
- 2014 Moto Guzzi California 1400 Touring
- 2014 Moto Guzzi Griso 8V SE
- 2014 Moto Guzzi Norge GT 8V
- 2014 Moto Guzzi Stelvio 1200 8V
- 2014 Moto Guzzi Stelvio 1200 NTX
- 2014 Moto Guzzi V7 Racer
- 2014 Moto Guzzi V7 Special
- 2014 Moto Guzzi V7 Stone
- 2014 Suzuki Access 125
- 2014 Suzuki Access 125 Special Edition
- 2014 Suzuki Address V125

