2014 KTM 1190 Adventure gallery
2014 KTM 1190 Adventure
TYPE: Allround
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1195.00 ccm (72.92 cubic inches) | Power: | 147.51 |
| Engine type: | Twin, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 105.0 x 69.0 mm (4.1 x 2.7 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 212.0 kg (467.4 pounds) |
| Seat height: | 860 mm (33.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,560 mm (61.4 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front brakes: | Double disc. Four-piston calipers. Radially mounted. |
| Rear brakes: | Single disc. Two-piston calipers. |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 23.00 litres (6.08 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | White, Orange |
News
-
Excellent pleasure with KTM 1190 Adventure
2015-03-23 17:38:57
Those of you who are searching not only the bike best for adventure sport but also the world’s safest motorcycle can go for the KTM 1190 Adventure. The company KTM had brought its first model 1190 Adventure this►
Read more...
-
Radically reorganized Polini GR 3 Reverse Minimoto
2015-03-30 18:03:42
The Polini GR 3 Reverse Minimoto is a great find for those racer dreamers who love mini and sport bikes. This one was first made and sold in 2004 all over the world for around $9,500 with prices...
Read more...
-
Feel free with Piaggio Free 50
2015-03-30 17:59:19
The Piaggio Free 50 is a scooter that was made and manufactured in 1992. The Piaggio Free 50 has a single cylinder, two-stroke engine, and a horsepower of 3.75 at 6,500 RPMs.
This scooter is a useful...
Read more...
-
Use i-phone, ride i-charge… PGO i-Charge 125, of course!
2015-03-30 17:56:18
The PGO i-Charge 125 is one of the most popular scooters that came out in 2008. It is a scooter that is still sold all over the world and is a great starter (and non-expensive! that's important) bike...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2014
- 2014 Headbanger Hollister
- 2014 Headbanger Summertime
- 2014 Headbanger Woodstock Boogie
- 2014 Honda Activa
- 2014 Honda Aviator
- 2014 Honda BeAT 110
- 2014 Honda CB Twister
- 2014 Honda CB1000R
- 2014 Honda CB110
- 2014 Honda CB1100
- 2014 Honda CB1100EX
- 2014 Honda CB125CL
- 2014 Honda CB500F
- 2014 Honda CB500F ABS
- 2014 Honda CB500X
- 2014 Honda CB500X ABS
- 2014 Honda CB650F
- 2014 Honda CBF Stunner
- 2014 Honda CBF125
- 2014 Honda CBR1000RR

