2014 Yamaha TMAX Hypermodified gallery
2014 Yamaha TMAX Hypermodified
TYPE: Super motard
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 499.00 ccm (30.45 cubic inches) | Power: | 45.86 |
| Engine type: | Twin, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 66.0 x 73.0 mm (2.6 x 2.9 inches) | Gearbox: | |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 164.0 kg (361.6 pounds) |
| Seat height: | 900 mm (35.4 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,580 mm (62.2 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 110/80-19 |
| Rear tyre dimensions: | 150/70-17 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 15.14 litres (4.00 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | White/brown |
News
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
►
Read more...
-
Vahrenkamp Diesel 462: Enduro for civils
2015-03-31 03:27:45
Passion for traveling through relatively good roads with bad surface (where a pure road bike is dangerous to drive) gave rise to another type of travel Enduro - parquet, or civil.
Their main differences from sports travel...
Read more...
-
TVS SCOOTY - an attractive and fun scooter from TVS Motor
2015-03-31 03:23:28
TVS Motor Company Limited is one from the largest manufacturer of motor vehicles in India and it takes place in the top ten world producers.
TVS Motor Company has got a world award, which is a symbol...
Read more...
-
Travertson V-REX: a fantastic vehicle on the road
2015-03-31 03:20:02
Being similar to the alien from fiction movies, the amazing Travertson V-REX is all you need if you like to get a lot of attention.
Initially, the V-REX was created by mechanic-futurist Tim Cameron only in three...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2014
- 2014 Yamaha X-MAX 400
- 2014 Yamaha X-MAX 400 ABS
- 2014 Yamaha Xenter 125
- 2014 Yamaha Xenter 125 MotoGP
- 2014 Yamaha Xenter 150
- 2014 Yamaha XJ6
- 2014 Yamaha XJ6 ABS
- 2014 Yamaha XJ6 SP
- 2014 Yamaha XJR 1300
- 2014 Yamaha XJR 1300 Eau Rouge by Deus
- 2014 Yamaha XT 1200Z
- 2014 Yamaha XT 1200ZE
- 2014 Yamaha XT 250
- 2014 Yamaha XT 660 R
- 2014 Yamaha XT 660 X
- 2014 Yamaha XT 660Z Tenere
- 2014 Yamaha XT 660Z Tenere ABS
- 2014 Yamaha XV1900A Casual Full Dress
- 2014 Yamaha XV1900A Midnight Star
- 2014 Yamaha XV950

