2007 Honda Rune gallery
2007 Honda Rune
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1832.00 ccm (111.79 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | In-line six | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 74.0 x 71.0 mm (2.9 x 2.8 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 9.8:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 367.9 kg (811.0 pounds) |
| Seat height: | 691 mm (27.2 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,750 mm (68.9 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 150/60-18 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 23.08 litres (6.10 gallons) |
| Color options: | Candy Black, Double Clear-Coat Black, Illusion Blue |
News
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well►
Read more...
-
Trial with the HM Cota 4RT
2015-03-21 17:16:56
One need not be excellent biker to ride the trial bikes. Similar is the HM Cota 4RT bike manufactured by the Italian Honda Montesa. It is unique in its well-thought design, style and performance.
The bike stands...
Read more...
-
Can-Am MX6 400: A wonderful crossover bike
2015-03-18 21:45:34
In the year 1980 the Can-Am MX6 400 bike came into existence, and it is still going strong. There is no shortage of popularity for this bike in the market. You would often find bike enthusiasts riding the...
Read more...
-
Cagiva Mito 125: An unrestricted wonder
2015-03-18 21:19:17
Cagiva Mito 125 is an object of desire for both those who love to ride a motorcycle and those who are learning to ride a motorcycle. The handling is wonderful and comes with a slick gearbox, good braking...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 Tomos Streetmate
- 2007 Tomos Youngst`r
- 2007 Tomos Youngst`r Racing
- 2007 Triumph America
- 2007 Triumph Bonneville
- 2007 Triumph Bonneville Black
- 2007 Triumph Bonneville T100
- 2007 Triumph Daytona 675
- 2007 Triumph Rocket III
- 2007 Triumph Rocket III Classic
- 2007 Triumph Rocket III Classic Tourer
- 2007 Triumph Scrambler
- 2007 Triumph Speed Triple
- 2007 Triumph Speedmaster
- 2007 Triumph Sprint ST
- 2007 Triumph Thruxton
- 2007 Triumph Tiger
- 2007 TVS Apache 150
- 2007 TVS Centra 100
- 2007 TVS Fiero FX

