2006 Beta RR 125 4T Supermotard gallery
2006 Beta RR 125 4T Supermotard
TYPE: Super motard
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7.57 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 54.0 x 54.0 mm (2.1 x 2.1 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 10.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 103.0 kg (227.1 pounds) |
| Seat height: | 920 mm (36.2 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,370 mm (53.9 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 110/80-17 |
| Rear tyre dimensions: | 130/80-17 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 6.00 litres (1.59 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
News
-
Beta Alp 200 survives all the competition
2015-03-18 17:37:51
For bike lovers, it is extremely important to know if they can ride off the roads as well. For riding off roads with an equally satisfying performance, the Beta Alp 200 bike manufacturers have provided them with a►
Read more...
-
CMC DeLuxe makes your riding really Deluxe!
2015-03-18 23:13:41
The CMC DeLuxe is a scooter vehicle known for its impressive features. The vehicle is easy to ride and brings an amazing feeling while on the way. The popularity has increased a lot since it was produced. The...
Read more...
-
Racing on the IZH Planeta Sport
2015-03-23 15:33:17
The bike with a strong masculine look was first manufactured in the year 1977. This bike has a powerful single-cylinder two-stroke 340 cc engine. This IZH Planeta Sport can attain a power of 26 hp and a top...
Read more...
-
Dodge Tomahawk trendy concept
2015-03-18 14:35:44
The Dodge Tomahawk was introduced in 2003 and is a non-street legal concept created by the Dodge Company. When it was first introduced, the makers said that it could go up to 420mph, but the street tests only...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
-
Big Bear Choppers Athena 114 X-Wedge EFI
-
Big Bear Choppers Paradox 100 Carb
-
Big Bear Choppers Sled 100 Carb
Other motorcycles in 2006
- 2006 Tank Sports Trail-X 250
- 2006 Tank Sports Urban 50
- 2006 Tank Sports Urban Econo 50
- 2006 Tank Sports Urban Racer 150
- 2006 Tank Sports Urban Racer 150 Deluxe
- 2006 Tank Sports Urban Sporty 150
- 2006 Tank Sports Urban Sporty 150 Deluxe
- 2006 Tank Sports Urban Sporty 50
- 2006 Tank Sports Urban Touring 150
- 2006 Tank Sports Urban Touring 150 Deluxe
- 2006 Tank Sports Vision 250 R1
- 2006 Tank Sports Vision 250 R3
- 2006 TGB 101R
- 2006 TGB 303R 125
- 2006 TGB 303R 150
- 2006 TGB 303R 50
- 2006 TGB Akros Tec
- 2006 TGB Delivery
- 2006 TGB F409
- 2006 TGB Laser

