2006 KTM 560 SMR gallery
2006 KTM 560 SMR
TYPE: Super motard
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 565.50 ccm (34.51 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 100.0 x 72.0 mm (3.9 x 2.8 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 109.5 kg (241.4 pounds) |
| Seat height: | 855 mm (33.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,481 mm (58.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/75-17 |
| Rear tyre dimensions: | 165/55-17 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 7.00 litres (1.85 gallons) |
| Starter: | Kick |
News
-
Excellent pleasure with KTM 1190 Adventure
2015-03-23 17:38:57
Those of you who are searching not only the bike best for adventure sport but also the world’s safest motorcycle can go for the KTM 1190 Adventure. The company KTM had brought its first model 1190 Adventure this►
Read more...
-
Brudeli 654L means Being Completely Different
2015-03-18 18:37:21
Do you have a fetish for unique things in life, even while it comes to the bikes? Then nothing can be a better option for you than choosing the Brudeli 654L. This model is something completely different from...
Read more...
-
Check Out this BucciMoto BR1E 125
2015-03-18 20:58:56
Those of you who want a bike that would never let you down should try out the BucciMoto BR1E 125. It is a bike that is suitable and comfortable for all persons, and it is nimble in traffic...
Read more...
-
BamX BX125-DB1 enforces the world
2015-03-18 17:30:25
There are many people who are crazily fond of riding bikes and are willing to buy a bike that can make it easy to travel in rough terrains. For such people, the BamX BX125-DB1 Enforcer bike is the...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
-
Harley-Davidson FXST 1340 Softail
-
Harley-Davidson FXRS 1340 Low Rider
-
Harley-Davidson XLH Sportster 1100 Evolution De Luxe
Other motorcycles in 2006
- 2006 Derbi DRD Edition 50 SM
- 2006 Derbi DRD Pro 50 SM
- 2006 Derbi DRD Racing 50 SM
- 2006 Derbi GP 1 Racing
- 2006 Derbi GP1 125
- 2006 Derbi GP1 250
- 2006 Derbi GP1 50
- 2006 Derbi GPR 125 Nude
- 2006 Derbi GPR 125 Racing
- 2006 Derbi GPR 50 Nude
- 2006 Derbi GPR 50 R
- 2006 Derbi GPR 50 Racing
- 2006 Derbi GPR 50 Racing Replica
- 2006 Derbi GPR 80 Cup
- 2006 Derbi GPX1
- 2006 Derbi Mulhacen 659
- 2006 Derbi Rambla 50
- 2006 Derbi Revolution 50
- 2006 Derbi Revolution 50 GS
- 2006 Derbi Senda 125

