2006 Suzuki Boulevard S50 gallery
2006 Suzuki Boulevard S50
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 819.40 ccm (50.00 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 83.0 x 74.4 mm (3.3 x 2.9 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 10.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 201.0 kg (443.1 pounds) |
| Seat height: | 700 mm (27.6 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,560 mm (61.4 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 100/90-H19 |
| Rear tyre dimensions: | 140/90-M15 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 12.00 litres (3.17 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Black, Red, Silver |
News
-
Suzuki Bandit 400 is ideal for the urban ride
2015-03-31 02:12:22
If you are a resident of the metropolis, who wants to choose the first motorcycle and feel a real drive, the perfect choice for you will become Suzuki Bandit 400!
Why Bandit? Because this bike has excellent►
Read more...
-
Gilera RX 125 Arizona handles well on the dirt courses
2015-03-27 23:08:59
The Gilera RX 125 Arizona was first produced in 1985 and is still in production today. This is a very popular offroad and Enduro bike.
It has been very popular among younger riders and avid bike collectors...
Read more...
-
Hunt the City with the Giantco Hunter City 125
2015-03-27 23:05:01
The Giantco Hunter City 125 is a great sports bike from 2010 and there are still versions of it being made today in China. It is a great bike to ride on the sports track, on dirt tracks,...
Read more...
-
Ghezzi-Brian Supertwin 1100 - cool to look, cool to handle
2015-03-27 22:09:27
The Ghezzi-Brian Supertwin 1100 is a very sporty muscular bike from 2011 that is still in production and manufacturing today.
With its very trendy and sporty look, it has become incredibly popular with the younger riders and...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2006
- 2006 Vespa LX 50cc 4T
- 2006 Vespa PX 125
- 2006 Vespa PX 150
- 2006 Victory Ness Signature Series Jackpot
- 2006 Victory Vegas 8 Ball
- 2006 Victory Vegas Jackpot
- 2006 Victory Victory Hammer
- 2006 Victory Victory Kingpin
- 2006 Victory Victory Touring Cruiser
- 2006 Victory Victory Vegas
- 2006 Vyrus 984 C3 V2
- 2006 Vyrus 985 C3 V4
- 2006 Yamaha Aerox Race Replica
- 2006 Yamaha Black Max
- 2006 Yamaha BT 1100 Bulldog
- 2006 Yamaha BWs
- 2006 Yamaha BWs 12 inch
- 2006 Yamaha BWs MotoGP
- 2006 Yamaha BWs Naked
- 2006 Yamaha BWs Next Generation

