2006 Honda Gold Wing Premium Audio gallery
2006 Honda Gold Wing Premium Audio
TYPE: Touring
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1832.00 ccm (111.79 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Six cylinder boxer, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 74.0 x 71.0 mm (2.9 x 2.8 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 9.8:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 372.9 kg (822.0 pounds) |
| Seat height: | 739 mm (29.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,689 mm (66.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 130/70-R18 |
| Rear tyre dimensions: | 180/60-R16 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 24.98 litres (6.60 gallons) |
| Color options: | Black, White, Dark Red, Titanium, Gold |
News
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well►
Read more...
-
The light weighing customization Jincheng Custom 50
2015-03-23 15:53:50
The Jincheng Custom 50 is made by the Jincheng bike makers in the year 2003. It has a 49 cc single-cylinder four-stroke engine that delivers high performance. The highest attainable speed on this bike is about 85 km...
Read more...
-
A rare bird, American Ironhorse Slammer
2015-03-18 16:28:20
Enthusiasts of big bikes will find American Ironhorse Slammer well suited for their preferences. Production of the American Ironhorse Slammer started 2005 and sub-models are made to improve the bikes’ specifications and features on the following years up...
Read more...
-
Beta Alp 200 survives all the competition
2015-03-18 17:37:51
For bike lovers, it is extremely important to know if they can ride off the roads as well. For riding off roads with an equally satisfying performance, the Beta Alp 200 bike manufacturers have provided them with a...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2006
- 2006 Buell Lightning XB12Ss
- 2006 Buell Lightning XB9SX
- 2006 Buell Ulysses XB12X
- 2006 Cagiva Canyon 500
- 2006 Cagiva Mito 125
- 2006 Cagiva Mito SP525
- 2006 Cagiva Navigator 1000
- 2006 Cagiva Raptor 1000
- 2006 Cagiva Raptor 125
- 2006 Cagiva Raptor 650 i.e.
- 2006 Cagiva River 500
- 2006 Cagiva V-Raptor 1000
- 2006 Cagiva V-Raptor 650
- 2006 Cagiva X3 Raptor
- 2006 Cagiva Xtra-Raptor 1000
- 2006 CF Moto V3
- 2006 CF Moto V5
- 2006 CH Racing 509 PRO SENIOR HUSKY BOY
- 2006 CPI Aragon 50
- 2006 CPI Aragon GP 50

