2006 Honda Paneuropean gallery
2006 Honda Paneuropean
TYPE: Sport touring
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 996.00 ccm (60.78 cubic inches) | Power: | 124,71 |
| Engine type: | V4 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 78.0 x 66.0 mm (3.1 x 2.6 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 10.8:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 287.0 kg (632.7 pounds) |
| Seat height: | 790 mm (31.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,490 mm (58.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR18 |
| Rear tyre dimensions: | 170/60-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 29.00 litres (7.66 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well►
Read more...
-
The classic will never be forgotten - Tomos 15 SLC
2015-03-31 03:15:12
Everyday motorcycles are very practical in use. Classic bikes have a simple construction, and, therefore, their using doesn't cause any difficulties.
Modern classic motorcycles type increasingly become like their sports counterparts. So if you want to watch...
Read more...
-
TM Racing C1 Bambino: when the size doesn’t matter
2015-03-31 03:09:12
TM Racing C1 Bambino is a small motorcycle with a length of about one meter and an engine of 49 CC. But in spite of such a small size, it can reach a good speed, having a capacity...
Read more...
-
Titan YZF 1000 R Thunder Ace takes the best
2015-03-31 03:02:44
Titan YZF 1000 R Thunder Ace can be described as a hybrid of a sports bike and a cruiser, but not in appearance, but in its technical possibilities.
Thunder Ace let the racer moving with comfort over...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2006
- 2006 Ducati 999 R Superbike
- 2006 Ducati 999 Superbike
- 2006 Ducati 999s Superbike
- 2006 Ducati HM Hypermotard
- 2006 Ducati Monster 620
- 2006 Ducati Monster 620 Dark
- 2006 Ducati Monster S4R
- 2006 Ducati Monster S4Rs Testastretta
- 2006 Ducati Monster SR2
- 2006 Ducati Monster SR2 1000
- 2006 Ducati Monster SR2 Dark
- 2006 Ducati Multistada 1000 DS
- 2006 Ducati Multistada 1000s DS
- 2006 Ducati Multistada 620
- 2006 Ducati Multistada 620 Dark
- 2006 Ducati SportClassic GT 1000
- 2006 Ducati SportClassic PaulSmart 1000 LE
- 2006 Ducati SportClassic Sport 1000
- 2006 Ducati ST3
- 2006 Ducati ST3s ABS

